| Alex2526 a întrebat:

Salut, stie cineva o dieta/plan alimentar pentru cresterea in masa musculara la 70kg? care acel plan sa contina aproximativ 150g de proteina?
Fara suplimente!

11 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cauta alimente/mancaruri proteice pe net si vezi ce poti sa-ti faci. Poti sa mai faci si shake-uri.

| Alex2526 explică (pentru Sn4k3):

Shake din ce ca eu nu vreau sa folosesc pudra proteica/suplimente

| Sn4k3 a răspuns (pentru Alex2526):

Unt de arahide, lapte(de vaca/soia), oua, branza+iaurt(amesteci si dupa pui in shake), fructe pentru gust, nuci. Astea sunt cateva alimente pe care le poti pune intr-un shake proteic, mai cauta altele pe net cum ti-am zis.

| AnastasiaK a răspuns:

Alege-ti alimente bogate in proteine si fa-ti singur un plan. E mult mai eficient si usor pentru tine asa.

| Kerre a răspuns:

Pentru alcatuirea unei diete este nevoie de mai multe informatii: gen, varsta, activitate vizica etc. Cum nu le-ai putut preciza ti-am facut o dieta de aprox 5000 calorii pe zi.

Mic dejun:
- lapte cu zahar (300 ml+30 g)
- unt 20 g, miere 50 g
- muschi tiganesc 70 g
- telemea 50 g
- o rosie
- doua oua la pahar
- paine de tarate 200g
- suc fructe 200 ml

Pranz:
- ciorba taraneasca (60 ml)
- pui cu smantana (130 g)
- frigarui din muschi de porc la gratar (150 g) cu piure cartofi (300 g)
- rosii natur(200 g)
- struguri 200 g
- paine

Cina:
- clatite cu branza de vaci si smantana (100 g)
- carne de vita la gratar(150 g) cu sote de legume (300 g)
- salata asortata - 300 g, paine
- un mar
- sana - 200 ml.

| HugeHulk a răspuns:

Pai si cate kg ai tu acum?

| Alex2526 explică (pentru HugeHulk):

Am 70 si as vrea 75-76

| Chitaristul26 a răspuns:

Nu iti trebuie 150g de proteina, 100 e mai mult decat destul.
Tot ce pot sa sugerez e sa incerci sa mananci cat mai multe alimente cu proteina(iaurt, carne, migdale, oua, nuci etc). Dar vezi sa ai si carbohidrati si grasimi sanatoase. Ca nu conteaza numai proteinele.

| Marian2K18 a răspuns:

Păi mai mănâncă salate, sucuri făcute la blender/storcător, spanac, exerciţii cu halterele de la sală, renunţă la mâncarea nesănătoasă.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Marian2K18):

Pentru ca salatele si sucurile contin foarte multe proteine, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marian2K18):

Tu vrei sa puna masa musculara cu salate si spanac? Apuca-te de sah.