| baionescu a întrebat:

Salut! Stiti cumva cei care fac sport de contact, daca pot sa imi dau seama cum pleaca o directa, un croseu, high kick etc? Auzisem undeva ca la directe dupa umeri, acum nu stiu, poate nu ai cum sa iti dai seama si gresesc.

2 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Hmm, intrebarea e buna, din pacate raspunsul e:
DEPINDE de stil/sport
fiecare sport e bazat pe propriul sistem, de ex. in karate chestia implica o armare, iar marea majoritate zdrobitoare a loviturilor pleaca din bazin (centru de greutate), asta amplifica lovitura, chiar SERIOS

in box in schimb, lovitura poate pleca in mod curent din extern, insa e bazata pe muschi multi, mari si GREI... chiar boxerii strang colacul ala mic de antrenat palmele, tot timpul, ca sa aiba si palmele mari si grele