| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

Salut, stiti un program de stretching de facut acasa pentru a creste flexibilitate, pentru a corecta din postura? Un program de 10-20 de minute pe zi

4 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns:

Ce anume vrei sa corectezi? Umeri căzuți, coloana strâmbă, picioare de broasca?

| Ineys a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Toate combinate.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Ineys):

Pentru umerii căzuți, încălzirea este foarte importantă. Trebuie sa faci minim 100 de rotații de brate înainte, urmate de 100 de rotații înapoi. După aceea poți face stretching lateral, apoi sus jos, apoi rotații de umeri. Nu exagera la început, altfel poți avea complicații.
Mai ajuta: înotul, flotările la paralele și lucraratul la sala al umerilor, trapezului și deltoizilor.

Pentru coloana, știu ca este bine sa dormi pe spate pe o saltea tare. Exerciții nu știu, pentru ca nu am avut niciodată aceasta problemă, la fel și pentru picioarele de broasca.
Mult succes!