| BuGsstormbunny a întrebat:

Stau la tara, am voie sa ma dau cu bicicleta pe un CAMP la aprox 500m de casa? Nu ma intalnesc cu nimeni, etc

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca ai declaratie da.

| anonimg a răspuns (pentru aditimus):

Merge cu declaratie, cu conditia sa bifeze un punct pentru deplasarea cu bicicleta.
Deci AlonE32q, ai voie sa folosesti bicicleta numai daca te deplasezi undeva, intr-un loc anume care sa se incadreze intr-unul dintre punctele de pe declaratie. Iar plimbarea nu este pe declaratie. Dupa lege, de exemplu, poti sa iei bicicleta sa te duci la magazin (la cel mai apropiat) sau intr-un alt loc. Dar nu ai voie sa te plimbi decat dupa 15.05. 2020; inclusiv in data de 15.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonimg):

Tu ai citit macar ordonantele alea? Sau macar modelul de declaratie, daca ordonantele erau prea complicate pentru tine? Ai voie sa faci activitati fizice individuale in apropierea domiciliului. Deci da, este permis sa te plimbi pur si simplu, cu sau fara bicicleta, cat timp esti singur si aproape de casa.

| BuGsstormbunny explică (pentru AnastasiaK):

Bine inteles ca am citit. Ce inseamna aproape de casa?

| AnastasiaK a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Intrebarea cu cititul era adresata altcuiva.

Conform precizarilor ulterioare, inseamna in jurul domiciliului (blocului, casei, etc), dar in mod cert nu te omoara nimeni daca esti la 500 de metri. In ciuda afirmatiilor generale, majoritatea politistilor sunt si ei oameni si nu au niciun interes sa te amendeze daca ai declaratia completata cum trebuie si nu te-ai indepartat prea mult de casa. Mai ales ca nu cred ca sta vreun politist de paza in camp.

| BuGsstormbunny explică (pentru AnastasiaK):

Greșeala mea, mulțumesc.