| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,sunt bune proteinele de la whey pentru masa musculară?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt bune, dar sunt indicate sa la iei dupa 20 de ani!
Tu ai doar 16 ani si le iei. Fa sport si ia-ti proteina din carnea mancata zilnic, nu din extracte sintetizate, chiar daca este proteina extrasa din zarul de lapte, mai are si alte substante chimice care iti afecteaza hormonal cresterea si dezvoltarea.

| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica "de la whey"? Toate firmele au "whey".

whey = zer.

Ce exprimare tampita "proteinele de la zer", poate vrei sa spui proteinele DIN zer.

| aXy99 a răspuns:

Daca nu consumi suficiente proteine din mancare, da, sunt bune proteinele din zer sub forma de praf pentru a completa, dar nu te baza pe ele.

| Kevinn2000 a răspuns:

După părerea mea, dai banii cam degeaba.
Trebuie doar să te alimentezi sănătos, să dormi suficient ( 7-9 ore pe zi ) și să te antrenezi corect.
Rezultatele vor veni în timp.
Informează-te bine despre alimentație, este cea mai importantă.
Ai nevoie de următoarele: proteine, grăsimi, fibre și carbohidrați simpli și compuși.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Si miss universe mananca sanatos si nu are masa musculara.

NU e suficient sa mananci sanatos, trebuie sa mananci MULT, sa-ti asiguri nutrientii. Uneori asta implica 4 fripturi pe zi si 20-30 de oua pe saptamana, ca exemplu.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar sunt mulți oameni care mănâncă sănătos și au masă musculară, depinde și de genetic.
Prin " a mânca sănătos ", nu m-am referit la a mânca sănătos, dar puțin. Să mănânce cât are nevoie, pentru a avansa și pentru a pune masă musculară atât cât își dorește.
4 fripturi pe zi și 20-30 de ouă pe săptămână mi se pare un pic cam mult.
Corpul are nevoie de 3 mese pe zi pentru ca stomacul să funcționeze normal, masa dimineață fiind cea mai importantă, la care trebuie să mănânci cel mai mult, iar seara cel mai puțin.
Am văzut tot pe TPU asta, a scris cineva.
A zis că dacă mănânci de 4-5 ori pe zi, e ca și cum ai băga haine în mașina de spălat, iar peste ceva timp mai bagi câteva haine, după iar...
Pare plauzibil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu prea pui masa musculara cu 3 mese pe zi, pui cu 5-6.

Oricum de 4 mese ai nevoie clar:
- micul dejun
- masa pre-antrenament
- masa post-antrenament
- cina

Asta e un MINIM.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Masa dinaintea antrenamentului poate fi micul dejun, iar cea după antrenament prânzul, sau masa dinaintea antrenamentului prânzul, iar după antrenament cina. Deci 3 mese.
Eu când făceam sală mâncăm de 2-3 ori pe zi, uneori de 4 ori și am pus masă musculară, era diferență și de putere și vizibilă. Am poze cu diferențele, chiar diferențe mari.
Depinde și de genetic și de cât timp dormi și de cât de corect te antrenezi și cât timp.
Și nici nu e bine să pui multă masă musculară, nu te simți bine în propriul corp și te miști mai lent, ai o stare mai proastă din câte am înțeles.
Asta a spus Andu Preda, de pe Youtube, a spus din propria experiență. Când era în forma lui maximă, nu se simțea prea bine, dar acum e ok.
Poate că nu toți oamenii se simt așa, dar majoritatea cred că da, chiar toți probabil, nu știu.
Eu nu făceam sală neapărat pentru a arăta foarte bine, ci mai mult pentru sănătate și un pic mai multă putere. Evident, și pentru a arăta cât de cât mai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kevinn2000):

"faceam sala"? nu mai faci?

Sala e ceva ce se face toata viata, nu 2-3 ani.

Eu cand ma pregateam pentru o competitie sau voiam sa cresc serios, mancam 1.5 kg de carne pe zi.

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ficatul tau ce face dupa acele 1.5 kg de carne pe zi? ai facut tgo tgp etc?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu mai fac ceva timp, deoarece așa mi-a spus medicul chirurg și medicul de familie după ce am făcut o hernie abdominală, acum o lună și jumătate, din cauză că am făcut în 2 zile ( nu consecutive ) 3 serii cu gantere de 20 kg la piept, trecusem de la 7 kg să văd dacă pot, am reușit să fac 12 repetări, dar mai greu un pic. ( Mai greu un pic, aproape la fel de lejer ).
Am 6-8 luni de sală în total.
Medicii au zis să nu ridic greutăți mari 1-2 luni, iar eu am ales să mă las în perioada asta, poate o să-mi treacă și nu va fi nevoie de operație. Nu vreau să mor încă, deci... Am renunțat la sală ceva timp, cred că mai am de așteptat puțin.
Și știu că e bine să fac sală toată viața, asta o să și fac dacă nu intervine vreo problemă...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kevinn2000):

De-asta e bine sa cresti treptat, nu stiam ca te poti accidenta asa de rau (hernie abdominala) de la un simplu impins, probabil muschii core-ului tau nu erau suficient de dezvoltati. Poate ai facut si exercitiul incorect.

Da, faci ce zice doctorul.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am făcut corect, doar că m-am forțat un pic mai mult.
Este posibil ca din naștere să am acea parte a corpului mai sensibilă decât alți oameni, am citit pe google despre asta.
Dar asta e, eu doar am încercat de la 7 kg la 12-15 nu știu cât aveau, și tot mi se părea ușor, așa că am trecut direct la 20, asta ca să încerc să văd dacă pot, nu să fac mereu asta.
Eu făceam cu greutăți mici pentru a arăta corpul mai bine, pentru că sunt destul de slab. Asimilez 50% din mâncare, sau chiar mai puțin.
Am 52 kg la 20 de ani, deci...
E bine că nu sunt foarte înalt, am 1, 73 și nu arăt prea slab.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Totusi, nu e cam putin 52kg la 20 de ani? La mine la sala sunt gantere pana la 70.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, am toate analizele bune. Am si o greutate mare (95) si depun suficient de mult efort.

Acum mananc mai putin, asta a fost intr-o perioada. Cat esti tanar duce organismul.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Este puțin, știu, dar dacă am avut ghinionul de a avea această problemă de a asimila 50% din mâncare, ce să fac? Nu e bine să mănânc nici prea mult, nu e bine să mâncăm până ne săturam, dapăi să mâncăm și după ce suntem sătui?
Uneori mănânc până când mă satur...
Ideea e că mă simt bine în corpul meu.
În caz că o să trebuiască vreodată să mă apăr pe mine sau pe altcineva de către cineva, pot face față. În principal încerc să evit bătaia. Dar în caz că sare la bătaie direct, nu sunt chiar atât de praf la bătaie, sunt cam mediu, știu să mă apăr, dar și să lovesc încât să nu-l bag in spital.
Din păcate mulți nu înțeleg că violența nu ajută la absolut nimic, din contră, poate intra la închisoare chiar pe viață.
Deci da, o să încerc să ajung la 60-65 de kg, cred că ar fi un pic mai bine, dar după cum am zis, mă simt destul de bine și așa. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kevinn2000):

La urma urmei, cat timp TU te simti bine, asta e tot ce conteaza.
Nu era ideea sa faci muschi pentru "bataie", daca vrei asta te duci la kickboxing/karate/muay thai/MMA unde e cu totul alta "religie": alte antrenamente.

Ideea e sa faci sala pentru tine, sa te simti bine in corpul tau.

Bafta happy

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta am zis și eu, dar nu ai înțeles.
Doar că am adus vorba de bătaie, pentru că, contează și asta, sunt cazuri. Eu am pățit de exemplu, dar nu a fost nevoie să mă bat, am reușit să evit. Iar dacă era mai slab de atât și nu mă puteam apăra, puteam să intru în spital din cauza unui om " inconștient ".
Normal că cel mai important este să mă simt bine în corpul meu, nu contează așa mult să fi foarte bun la bătaie, dar să fi suficient de bun încât să te aperi, la modul general vorbesc.
Baftă și ție.

| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Suplimentele alimentare asa cum le zici tu [proteine] sunt fie din izolat proteic fie gainer
daca vrei muschi de calitate ia whey protein daca vrei gainer adica nu doar muschi de calitate si sa cresti in greutate incearca gfx-8 de la PRO Nutrition te ajuta sa te recuperezi mai repede contine putina creatina si aminoacizi.
https://www.pronutrition.ro/gfx-8.html
Suplimentele alimentare de tip gainer se iau de la varsta de 16 ani minim 16 ani
cele din categoria whey izolat proteic de la 18 ani in cazul celor de la PRO Nutrition
O zi buna

| Chitaristul26 a răspuns:

Praful de proteine e doar o varianta convenabila de a consuma cantitatea necesara de proteine zilnica. Daca crezi ca nu iei destule din mancare, sau pur si simplu nu ai timp sa mananci o masa intreaga, pui praf in apa sau lapte, amesteci, si e gata