| Bugeanu_Alin_1996 a întrebat:

Salut,sunt clasa a 8-a si vreau sa dau la profil sportiv (fotbal) iar o proba din cele care sunt acolo, am impresia ca va fi putin grea..este vorba de alergare de rezistenta(2 km) trebuie sa scot sub 7min si 50sec unii imi spun ca trebuie sa beau mai multa apa inaintea probei dar daca beau apa... `mi se pune splina`, ce parere aveti, ce ar trebui sa fac ca sa termin mai repede
DAU FUNDA RASPUNSULUI CARE MA AJUTA!

Răspuns Câştigător
| Cedry2k8 a răspuns:

De baut bei apa, dar cu vreo ora sau doua inaintea probei. Inainte sa dai proba, mergi cu bicicleta la putere maxima. Daca poti, mergi cu bicicleta la locul unde dai proba. O sa ai ceva probleme cu echilibrul dar e ok, o sa fugi de o sa rupi pamantul. Ce sa-ti zic, mananca niste sandwich-uri ca lumea, cu rosii, castraveti, salam, branza topita, si o sa ai energie destula. Nu mai mult de 3... Si de mancat tot inainte cu vreo ora de proba. Si sa te trezesti cu vreo 3-4 ore inainte, si sa dormi bine.
Sa mergi la baie inainte sa pleci sa dai proba ca sa mai pierzi din greutate, astfel sa poti sa-i dai mai repede.
Cand dai proba, incepi alergat repejor timp de vreo 2 minute (iti faci incalzirea) si dupa ii dai la viteza medie, dupa alergi putin mai incet, si dupa ii dai la maxim cat poti.
Sa te apuci de alergat cu vreo 2 saptamani inainte. Ori alergi ori mergi pe bicicleta in timp ce urci o panta sau tii frana putin trasa ca sa te ingreunezi putin, sa te soliciti mai mult. Eu zic ca o sa iei proba, daca-mi urmezi sfaturile. Funda?

1 răspuns:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu te umflii cu apa. Bei doar cateva guri inainte de start sau iti clatesti gura.

Eventual e indicat sa bei multa apa ziua de dinaintea probei asa da.