| Valentin_Daniel_1992 a întrebat:

Sunt Daniel si am 22 de ani, in trecut am facut sport aprximativ 6 ani dar pe la 20 de ani m-am lasat si am inceput cu berea gratarul si prietenii. Inevitabil au inceput sa apara kg in exces. Acum vreau sa reincep actvitatea sportiva si sunt curios daca cineva a folosit un supliment alimentar care sa fie de ajutor pentru slabit intr-un regim.Voi face antrenament intensificat in fiecare zi timp de 1h:45 min antrenament de kikbox apoi 1 ora sala/fitnes Mentionez ca am 1, 85 si aproximativ 97 kg. As vrea sa ajung pe la 91 kg pana la sfarsitul lunii martie....acum am nevoie de cateva sfaturi.Cineva a recomandat sa folosesc l-carnitina. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ileanaurs a răspuns:

Si sotul meu se chinuie de ceva timp sa dea burta jos, dar se pare ca doar prin antrenament la sala nu prea da nici un rezultat.eu zic sa incerci ceai verde, il gasesti la plafar, este in jur de 10 lei, te ajuta daca bei o cana seara inainte de culcare, dimineata te trimite direct la baie.si regim.cel mai bine,suplimente sunt destule, ori pentru a lua masa musculara ori pentru ce vrei tu, sa dai jos, daca ti mortis sa iei si asa ceva, du te la un magazin care vinde suplimente si acolo sigur iti recomanda ei ceva.

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu baga in tine suplimente si chimicale! Trucul este sa pui ceva muschi inplus si sa iti maresti viteza metabolismului. Mergi mai mult pe jos si cu viteza, urca scari, fa ceva toata ziua, nu numai sala.

| cristimihailov a răspuns:

Dieta este prietena ta cea mai buna.
80% pierzi cu dieta. 20% pierzi cu sportul.

Nu mai manca seara... si ar trebui sa fie ok, daca pastrezi exercitiul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 6 ani de sport tu nu stii cum sa slabesti? nu prea vad sensul intrebarii tale. cat despre "pe la 20 de ani m-am lasat si am inceput cu berea gratarul si prietenii." esti de toata mila laughing. stai si lucrezi un corp, il faci sanatos si restul si stai sa il strici pe "bere" si mici. ce generatie mai am si eu.

| Valentin_Daniel_1992 explică (pentru anonim_4396):

Daca faci sport ar trebui sa stii ca procentul de grasime din corp este undeva la 5-7% pentru un kikboxer, eu am pus 10 kg pe parcurs, nu am facut burta saul alte cele. am apelal la forumul asta deoarece corpul meu mai ales plamanii nu sunt buni ca sa zic asa... vreau sa scap cat mai repede de problema cantarului deoarece nu ma mai incadrez la nici o categorie momentan. pur si simplu nu mai scad in kg, la bere si gratare ma refer 1 data pe saptamana. inainte nu mancam paine si nimic altceva fainos.probema e ca nu stiu ce timp e metabolism am, am decazut rapid in capcana asta cu kg in plus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai manca ca un porc! Asta e singurul sfat de care ai nevoie.

Gratare si baute fac si eu dar, in ultimii 10 ani, nu am scazut sau crescut in greutate cu mai mult de 2 kg. Stii care e secretul? Nu mananc ca un porc! Mananc doar cand imi este foame si nu ma indes ca si cum n-ar exista un maine.

| Valentin_Daniel_1992 explică (pentru anonim_4396):

Nu mananc ca un porc doar ca inainte nu mancam nimi fainos sau altceva de genul asta si acum corpul meu cand a scapat la bunatatile astea daunatoare sireactioneaza nefavorabil deaorece probabil zic eu l-am dat peste cap. e ca si cum ai manca ca un tampit 6 ani 4000 kalorii pe zi si dipa 6 ani te duci in sala de antrenament si bagi 2 h de antrenament dur. cum ar reactiona caorpul? probabil nici nu ai termina nici incalzirea sa nu mai spun de altceva. asata mi s-a intamplat mie, organismul fiind obsinuit cu sportul si asa deodata sa te apuci de bere, carne si pierdut nopti normal ca nu reactioneaza bine. eu am intrebat doar daca este vreun supliment care sa mareasca accelerarea metabolismului in arderea grasimilor