| Stella66 a întrebat:

Sunt fata, am 1.69 si 75 kg (fac 19 ani in toamna). Vreau sa slabesc 10 kg. Ar trebui să caut un antrenor personal pentru rezultate rapide si bune? Si de cate ori pe saptamana ar trebui să merg la sala?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Buna,ti-am calculat rata metabolica, pentru a ramane la greutatea actuala ai nevoie de 2, 060 de calori, noi o sa scadem 1000 de calori, o sa slabesti 4kg per luna, atentie =dupa dieta daca consumi ca acum te vei ingrasa la loc, te anunt de pe acum

vom incepe sa ne cantarim dimineata
scriem tot ce mancam intr-un jurnal
facem o ora de sport zilnic
te informezi despre alimentatie corecta http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......sanatoasa/
te motivezi in fiecare zi de ce sa slabesti http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/category/motivatie/

eviti in mod obligatriu =dulciurile,fast food, patiserie, mezelurile, patiserie, pizza, sucuri cu zahar astea nu au ce cauta sunt otravuri

dimineata bem jumatate de litru de apa pe stomacul gol
dimineata musli +lapte
5 fructe pe zi
o dieta mai bogata in proteine
carne de pui,curcan,oua firte, rar carne de porc, vita, miel
proteine vegetale
repet dupa slabit te vei ingrasa, cat timp te ti de dieta nu te vei ingrasa simplu, in fapt cei care iti mentin greutatea fac ce am scris acolo, din pacate procentul este de 5% restul recupereaza greutatea, mai mult si pun in plus
tu nu esti grasa, esti ok cu greutatea sa spun asa

20 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, cel mai bine e cu un antrenor personal care e si nutritionist.

Dar ATENTIE, au aparut antrenori personali pe banda rulanta, trebuie sa gasesti unul bun.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să combini sportul cu dieta dacă vrei să ai rezultate, trebuie să elimini din alimentație mâncărurile prăjite, preparatele din porc, dulciurile, sucurile, etc.
Apoi, dacă te duci la sala de 3-4 ori pe săptămână e suficient, trebuie să ai timp și de refacere.
Și nu te înfometa, înlocuiește ce am enumerat mai sus cu carne slabă la grătar, legume fierte, ciuperci, pâine cu fibre.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nilsson):

De ce sa elimini preparatele de porc? Eu am slabit 18kg mancand o gramada de carne de porc (inclusiv grasa), dar intr-adevar am redus mult carbohidratii.

| Nilsson a răspuns (pentru Cosmin86):

Au conținut mare de grăsimi dar foarte sărace în nutrienți, plus o mulțime de aditivi nocivi.
Mă refer la salam, parizer, pate, crenvurști.
Dar și carnea în sine e mai nesănătoasă decât alte tipuri de carne.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nilsson):

"Dar și carnea în sine e mai nesănătoasă decât alte tipuri de carne.", poti sa-mi arati cum ai ajuns la concluzia asta? E mult mai sanatoasa decat carnea de pui, spre exemplu.

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ti.ai ingrosat peretii vaselor, a venelor. asta ai tu acum
hai lasa, nu vb cu mine ca ai mancat carne,,, asta nu e o lauda e o rusine

| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

E rusine in "bula" veganilor fanatici, friptura e obligatorie.
Si am colesterul foarte bun, ca stiu sa ma alimentez.

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

CE FANATIC OMULE? ADICA DACA M,AM DESTEPTAT SI DOCUMENTAT SUNT FANATICA? uite ex concret de cand sunt in Ro d e o sapt,parintii mei sunt mult mai bine,pentru ca i,am hranit cu vitamine,acum se duc la plimbare,fac actuviatati un pic gimnastica,erau vai si amar. daca nu va convine ce scriu e treaba voastra, dar voi imi raspundeti cautand informatii pe net! nu va mai credeti multi destepti in alimentatie, un om care maninca carne e un sadic, ii place sangele, e nervos si agitat, putin imi pasa ce mancati, dar fiti intelepti si mai cititi!

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa ma cu abureala

| Nilsson a răspuns (pentru Cosmin86):

S-au făcut studii în această privință.

Ai in link mai multe motive pentru care carnea de porc nu e recomandată:

https://draxe.com/nutrition/article/why-you-should-avoid-pork/

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nilsson):

Si sunt mai sanatosi puii, care sunt injectati la maxim cu steroizi de la nastere?

| Cosmin86 a răspuns (pentru acerr):

Da, chiar imi place sangele + ca e foarte hranitor. Cand am fost prima data la vanatoare cu unchiul meu (acum peste 10 ani) am gustat sange de caprioara.

Am 32 de ani (fac 33 in curand), am joc de 8-9 ore pe zi la birou si totusi pot face tractiuni cu 30 kg legate de mine (tractiuni complete).

Eu nu raspund "cautand informatii pe net", ci din experienta personala.

Iar natura insasi e sadica si cruda, in natura mereu cel puternic il va zdrobi pe cel slab si lipsit de aparare, asta nu o sa schimbi niciodata, mereu animalele slabe si bolnave sunt primele mancate (Si asta se aplica si la oameni, mereu tarile slabe si lipsite de aparare sunt subjugate de tarile puternice).

| Nilsson a răspuns (pentru Cosmin86):

Toate animalele crescute in scop comercial sunt injectate.

| acerr a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci stii, dar totusi maninci

| acerr a răspuns:

Saliu,eu fiind vegana iti dau cateva idei, acum nu trebuie sa faci ce spun eu, dar si fiica mea de la 65 a ajuns la 51kg.
1, in primul rand nu manca gras, lasa oua, lapte carne Nu zic sa le exculzi in totalitate dar fa ti un meniu de ex doar o zi pe sapt sa maninici carne,
2, apa, fructe si legume
3.tot ce e gras se depune, fara unt, fara smantana,
4, tot ce e verde da energie
5.vitamine,minerale luam din fructe si legume
Schimbati mentalitatea @ si modul de viata, lasa dulciurile

| christine99 a răspuns:

Am citit 100 in loc de 10 laughing

| anonima188888 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui un antrenor. Și de asemenea și un nutriționist.Antrenorul îți va spune de câte ori pe săptămâna va trebui sa mergi la sala. Cred ca de 3 ori e bine, asta doar parerea mea. Așa unii merg și zilnic.

| Vreausapot a răspuns:

Cea mai simplă metodă este deficit de calorii. Din caloriile recomandate pe zi tai 500 și vei slabi aproximativ 1kg, 0, 5kg pe săptămână

| acerr a răspuns (pentru Vreausapot):

Cea mai simpla metoda este sa nu maninci ca nesimtita, sa ai o limita, deci portii mici, reduci dulciuri! si nu rontai cipsuri la filme

| Vreausapot a răspuns (pentru acerr):

Dacă se poate fără cipsuri, orice fel de dulciuri și sucuri.