| Bilii a întrebat:

Salut, sunt incepator si vreaau sa ma apuc de sala acasa. Uite cu ce program as vrea sa incep

Luni- Piept cu triceps si umeri
Marti - Spate cu biceps si trapez
Miercuri- Picioare cu abdomen
Joi- Piept cu triceps si umeri
Vineri - Spate cu biceps si trapez
Sambata- Picioare cu abdomen
Duminica - pauza

E bun? O sa fac exercitii ce necesita doar gantere si haltera ca doar din astea am. Poate si flotari sau altceva.

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Da, e bun, pentru ca exersezi grupele musculare de cel putin 2 ori pe săptămână.
Combina cu stretching, cardion si alimentatie potrivita (1.5-2g proteine per kg greutate corp, fara deficit caloric)

| Bilii explică (pentru carevaescu):

Daca eu sunt skinny. Are ceva daca intr k zi bag dublu calorii decat ieri?

| carevaescu a răspuns (pentru Bilii):

Depinde cat efort depui. Gândește-te la calorii ca un soi de combustibil. Cu cat te misti si depui efort mai mult, cu atat arzi mai mult.

Sa spunem ca metabolismul bazal al tau arde 2000 de calorii. Daca nu faci nimic, ar trebui sa consumi 2000 de calorii in acea zi.
Daca faci un sport relativ intens si arzi inca 500 calori, trebuie sa consumi 2500 de calorii sa nu fi in deficit caloric.

Ca sa consumi dublu si sa nu fi nici in deficit nici in surplus caloric, asta ar însemna 4-5 ore de sport pe zi. Daca le faci, atunci nu are nimic.

Daca nu le faci, s-ar putea să îți faci singur rau.

Încearcă sa eviti excesele

| Samyyyyy a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa faci full body de vreo 3-4 ori pe săptămâna pentru început.