| anonim_4396 a întrebat:

Știți unde pot găsi niște tehnici bune la șah? Știe cineva să joace bine? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| fulgerul090608 a răspuns:

Degeaba inveti mutari, trebuie sa inveti sa gandesti. Teoria deschidelor se schimba mereu, in rest finalurile, jocul pozitional au ramas la fel, de-aia deschiderile e bine sa le inveti ultimele.

In principiu in deschidere :

- ataci centrul cu unul din pioni ( sunt si alte abordari, deocamdata asta )
- dezvolti piesele cat mai repede
- nu muti aceeasi piesa de 2 ori in deschidere, dama o muti ultima sau deloc
- faci rocada cat mai repede posibil

Cand ai scos piesele si ai facut rocada, poti spune ca s-a terminat "Deschiderea".

Incearca sa iesi intr-o pozitie macar egala din deschidere ( cu toate ca cu albul ar trebui sa joci la avantaj ).

Ai mess? Pot sa joc una cu tine si sa-ti spun ce gresesti.

14 răspunsuri:
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Uite aici:
http://ro.wikibooks.org/wiki/Şah/Exemplu_de_partidă_de_şah
Sper ca te-am ajutat. Sunt multe chestii interesante acolo.
Ceau!

| Hakuouki a răspuns:

Daca exersezi vei devenii mai bun, joaca cu diferite persoane si invata din felul lor de a juca, atat victoriile cat si infrangerile iti vor aduce experienta si tehnici bune, teoria nu te ajuta cu nimic deoarece nu ai de unde sa stii cum muta ceilalti, chiar daca anticipezi miscarile, trebuie sa stii cu cine joci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hakuouki):

"teoria nu te ajuta cu nimic deoarece nu ai de unde sa stii cum muta ceilalti", hai ma, sfat idiot laughing

Teoria e totul.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce vrei mai exact?

deschideri, joc pozitional, finaluri, tactica? Ai nevoie de toate.

| Hakuouki a răspuns (pentru Cosmin86):

Teoria te duce la gradul de incepator, hai sa jucam sa vedem. Strategia nu se compara cu tacticile in timp real.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hakuouki):

Fara strategie, tactica e zero, ca ce calculezi?

Trebuie sa stii teorie ( gen importanta stapanirii campului d5 in siciliana, importanta perechii de nebuni in final, evaluarea finalului in care intri, etc. ).

Daca eu spre exemplu stiu toate tipurile de finaluri si care sunt castigate, calculez "tactica" in directia acelui final concret.

Fara teorie, ce calculezi?

| Hakuouki a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, imi cer scuze, in primul raspuns am formulat gresit, te ajuta teoria, dar totusi, priceperea se bazeaza pe experienta castigata prin jocuri. Asta e opinia mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hakuouki):

Cu toate ca din jocurile unde pierzi inveti mai mult, spre exemplu din jocurile unde n-ai facut nicio greseala si totusi pierzi, atunci iti dai seama ca ai jucat pozitional prost sau ai avut un plan prost, sau ambele big grin

Eu mi-am revazut toate partidele din concursuri, in special pe cele de la concursurile la timp lung (2 ore pe ceas), dar si la sah rapid.

Jucam cand vrei, sunt curios ce "tactica" ai fara strategie.

Ai mess?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Dacă joc cu albele de exemplu, care trebuie să fie prima mutare? Unde trebuie să aduc celelalte piese? Eu când joc afara, prima dată mut pionul din fața regelui 2 pătrățele sau calul din dreapta. Mă bate un coleg la fiecare joc, se apără mai bine decât mine sau nu știu, are tehnică mai bună. Dacă poți să-mi spui și mie câteva mutări bune. Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fulgerul090608):

Ok. Ti-am trimis mesaj cu id-ul meu.

| fulgerul090608 a răspuns:

Caută pe net regulile
Si apropo ai auzit ca va apărea șah in patru

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fulgerul090608):

Nu cred. Pe echipe poate.

| fulgerul090608 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa apară in 2015 eu am văzut cum e si e super tare aibă așteptat sa apara

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hakuouki):

Apropo, ai zis "hai sa jucam sa vedem", joci cateva blitz-uri? big grin