| Ionut1981 a întrebat:

1.Cum schimb cosul de bile din butuc de la roata din spate?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se demonteaza roata, dupa care se demonteaza rotile dintate, capacul cosului de bile. Daca cosul este spart, se schimba, se completeaza bilele lipsa, dupa care se monteaza inapoi, regland precis cosul.
Operatia se repeta si pe partea opusa rotilor dintate.

In multe cazuri, la roata din spate (si nu numai) sunt montati rulmenti in loc de cos cu bila.

In ambele cazuri, cel mai bine este ca prima data sa lasi sa se ocupe un mester cu experienta, iar tu sa incerci sa inveti de la el.