| BeYourSelf7 a întrebat:

Acum 3 luni facem 80 de flotari in doua serii a cate 40, 30 abdomene si 50 ridicari de gantere cu amandoua mainile(gantere de 3 kg fiecare). Am avut o perioada in care faceam pe fiecare zi dar dupa ce am suferit o mica lovitura la spate(la scoala) am incetat sa le mai fac, dupa a intervenit lenea, febra si aia mi-a pus capac.Ieri am inceput sa fac din nou dar acum pot doar 50 de flotari(toate la timpul lor, nu ma grabesc). Ce exercitii imi recomandati sa fac? Tin sa mentionez ca de cand nu am mai facut m-am cocosat, m-am cracanat de la statul prea mult pe scaun la pc si chiar am slabit considerabil. As vrea sa imi lucrez foarte bine partea de sus a corpului(abdomen, tricepsi, bicepsi, piept, clavicula s.a.m.d.) pentru ca am mainile subtini, la cot mi se vad oasele si nu suport..Cat de bine credeti ca mi-ar prinde si putin jogging? Astept raspunsuri serioase de la oameni maturi si seriosi! Am 15 ani dar sunt foarte dezvoltat si n use pune problema de rezistenta. Ei bine, ce imi indicati sa fac?(fara sala! numai acasa.)

Răspuns Câştigător
| DanyPavel a răspuns:

Cel mai bine era sa te duci la sala...

Iti poti cumpara gantere, de preferat reglabile de 10-15 kg. Te apuci de treaba, dar sa o iei usor. Intr-o zi lucrezi un muschi, faci pauza o zi apoi te ocupi de altul. Incearca sa iti faci un program de exercitii. Cauta pe site-uri de culturism ce si cum sa faci. Bafta!

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

CEL MAI IMPORTANT : alimentatia, sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic, fara asta NU faci mare lucru.

Deci 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si cu ceva carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, paste, brocoli, etc. ).

Apoi te duci la sala, acasa NU ai conditiile necesare, si la sala iti faci UN PROGRAM CORECT ( 90 % se antreneaza aiurea )

| Cosmin86 a răspuns:

Fara alimentatie nu faci NIMIC, intelegi? Nici dupa 20 de ani de exercitii, daca mananci 2-3 mese pe zi o sa arati aproape la fel.

Dar nah, incepatorii nu prea vor sa inteleaga asta

| BeYourSelf7 explică (pentru Cosmin86):

Pai si cate mese pe zi trebuie sa mananci?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Cat sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic, o sa nevoie de mai mult de 3 mese ( doar daca esti incepator ajung 3 mese ).

Proteine ( cele mai importante ) = carne, lapte, branza, oua
carbohidrati ( ai nevoie si de astia ) : orez, cartofi, quinoa, brocoli, etc.
fibre vegetale : fructe si legume
grasimi sanatoase : masline, nuci, etc.

Ideal ar fi sa ai 30-40 de grame de proteina la fiecare masa.

Cea mai importanta masa e la 30, maxim 60 de minute dupa antrenament, atunci muschii "absorb" cel mai bine proteinele.

| Mike959 a răspuns:

Eu zic ca este foarte ok ceea ce ai zis, dar treptat pana ajungi din nou la forma maxima! Bafta