| romario97 a întrebat:

Salut TPU,ajutati-ma si pe mine,i-am dat cuiva sa-mi ia niste plicuri de creatina fx ca fac sala, sunt slab si am auzit ca te ingrasi de la ea si ai mai multa energie, dar el nu mi-a luat creatine fx ci"carnitine fx" si am citit pe net ca este pentru slabit carnitna...Slabesc mai mult daca o iau? eu vreau sa ma mai ingras.Va rog... funda

6 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Carnitina - slabesti
Creatina - creste masa musculara (mai mult prin absortie de apa)

Daca vrei sa pui masa, incearca un gainer, mananca cateva sute de calorii in plus fata de cat ar trebui (dar respectand macronutrientii).

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Ionait):

Nu neaparat ca slabesti de la carnitina, ca o sa creada asta ca daca ia plicu, o sa slabeasca asa ca prin minune. carnitina ajuta la arderea grasimilor, ori daca nu faci cardio sau ceva de genu, alergat o cam iei degeaba

| Ionait a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Asta e logic. Credeam ca nu mai trebuie mentionata treaba cu cardio. E vorba de bun simt.

| Hexiled a răspuns:

Mai bine daca vrei sa te ingras mai bine mananci mancare bogata in grasime, proteine si glucide eu nu as avea incredere in substante din astea

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hexiled):

Si alea tot din mancare sunt extrase

| Yhugato a răspuns:

Pff,esti praf,creatinina, este acelasi lucru cu creatina, si nu te ingrasi, doar ti se umfla muschii un pic muschii, sa ma pocniti daca gresesc!