| BosulThau a întrebat:

am 1.82, 76 kg. Nu vad ca cresc in masa musculara, exercitiile le fac corect, antrenez 2 grupe pe zi si tot nu vad cum as creste. Despre mancare, mananc destul de mult si consistent. Este cazul sa iau proteine?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De cati ani faci sala? Si ce program ai concret? (+ ce exercitii).

| BosulThau explică (pentru Cosmin86):

Fac sala de aprox 2 ani jumatate, cu pauze, m-am reapucat serios pe la sfarsitul lui februarie. Nu am un anume program, mananc dimineata, dupa amiaza consistent si pe seara tot consistent + cand mi se mai face pofta de ceva mananc, nu e problema. Exercitii fac de toate la sala. Vreau sa mai stiu daca are rost daca ies din sala pompat, ca dupa cateva ore dispare si pomparea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BosulThau):

Pomparea normal ca dispare, corpul nu are cum sa tina mult sange intr-o zona.

"Exercitii fac de toate la sala" asta e prima problema. Trebuie un program CLAR, gandit logic, tinand cont de participarea unor grupe la altele. Si pune accent pe exercitii de baza, NU pe scripeti, flexii pentru biceps si alte exercitii de izolare.

EXERCITII DE BAZA, multiarticulare!

Problema e asa: ai spus ca mananci consistent, dar ai spus "dimineata, dupa amiaza, seara" => ai 3 mese. Ar trebui sa ai 4-5.

Pentru mine consistent inseamna 3 piepti de pui pe zi + oua + peste + 3 portii de orez/cartofi + fructe + grasimi sanatoase. Toate intr-o zi, ZILNIC (bine, cu variatii, gen curcan sau vita in loc de pui, etc.)

| aXy99 a răspuns:

Cresti constant greutatile/numarul de repetari? Daca da, nu ai cum sa nu cresti.
Ar cam fi cazul sa iei proteine, vezi ca mori daca nu consumi deloc.

| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Ce tip stomatic ai! probabil esti ectomorf asta inseamna ca pui foarte greu masa musculara
daca zici ca ai 2 ani
incearca acest site https://antrenorulmeupersonal.ro/
aici vei gasi exercitii si multe altele.