Am 12 ani si acum 40 de minute am pus o intrebare legata de creșterea in înălțime, vreau va rog daca imi puteti da o dieta mai speciala pentru un copil de 12 ani... Adică: Ce sa mananc, la ce oră să mananc si ce fel de exercitii fizice sa fac (Acasa) pentru a slabi si pentru a creste in înălțime. Copiii fac mișto de mine la scoala si oamenii pe strada imi atrag atenția că sunt gras si scund. La vârsta mea am 1.39 si 43-44 kg si vreau sa imi spuneti cum pot creste in înălțime și cum pot slăbi. Am ales sa fac asta pentru ca vreau cand incepe scoala sa le dau peste nas copiiilor ca am avut voința sa slăbesc si sa cresc in înălțime, sa vada ca din ce in ce sunt mai slab in greutate și sa nu se mai considere munti pe lângă mine. Momentan astea sunt doar visele mele, nu stiu daca pot sa se indeplineasca

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

E chiar mai bine, fiindcă ai aer curat, ceea ce în cazul exercițiilor fizice are mare importanță, sângele se oxigenează mai bine și grăbește arderile.
Poți face mai multe:
1. Construiește-ți în curte un coș de baschet și exersează în fiecare zi aruncări de sub coș, cu săritură.
2. Fă-ți o sală de gimnastică din ce ai prin curte. O scândură cu o pătură pe ea, așezată puțin mai înclinat, poate fi banchetă pentru abdomene. O bară de covoare poate fi folosită pentru tracțiuni față și spate. Dintr-un scripete, o pereche de coarne de bicicletă și niște greutăți la capătul celălalt poți face un aparat pentru pectorali etc.
Sticle de 2, 5L umplute cu apă pot deveni gantere, o țeavă sau par cu bidoane de 5L la capăt - haltere.
Dar reține - CONSECVENȚA și VOINȚA fac totul. Mesele și exercițiile trebuie să fie regulate, în fiecare zi aproximativ la aceeași oră.
Exerciții dimineața și seara. Și întotdeauna să faci încălzire, altfel te poți accidenta.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Astia care-ti spun ca prin sport vei creste-n inaltime sunt redusi mintal. Nu baschetul inalta, ci cei inalti sunt selectati sa joace baschet de performanta. Confundand cauza cu efectul, bizonii au trans concluzia ca baschetul inalta.

Kay Felder si Isaiah Thomas sunt jucatori din NBA si sunt mai scunzi decat mine. Muggsy Bogues are 160 cm inaltime. Spud Webb are 170 cm.

| adryang78 a răspuns:

Salutare!
Îți recomand mesele regulate (mic dejun, prânz, cină, zilnic la aproximativ aceleași ore) și sport, în special baschet și/sau înot.
Înotul este sportul care pune la muncă majoritatea grupelor de mușchi.
Renunță la pâine, dulciuri foarte puține și, foarte important, exerciții fizice dimineața. Începi cu încălzirea apoi flotări, genuflexiuni, abdomene etc. Nu va fi ușor la început, până se obișnuiește corpul, dar dacă ai voință vei trece peste.
Baftă!

Eu stau la tara si nu avem locuri speciale pentru baschet sau înot ceva de facut acasa imi poti spune?

Eu stau la tara si la noi nu exista săli speciale pentru înot sai baschet, fotball sau alte sport-uri. Imi poti da ceva ce pot face eu acasa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru adryang78):

Exercitii dimineata, cand corpul este in stare catabolica?

Care e logica?

| adryang78 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dacă ai fi făcut armata ai fi știut. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru adryang78):

Pentru masa musculara exercitiile se fac dupa 2 din cele 4-5 mese zilnice, ca sa ai suficiente proteine si carbohidrati pentru muschi.

| adryang78 a răspuns (pentru Salutareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee):

E chiar mai bine, fiindcă ai aer curat, ceea ce în cazul exercițiilor fizice are mare importanță, sângele se oxigenează mai bine și grăbește arderile.
Poți face mai multe:
1. Construiește-ți în curte un coș de baschet și exersează în fiecare zi aruncări de sub coș, cu săritură.
2. Fă-ți o sală de gimnastică din ce ai prin curte. O scândură cu o pătură pe ea, așezată puțin mai înclinat, poate fi banchetă pentru abdomene. O bară de covoare poate fi folosită pentru tracțiuni față și spate. Dintr-un scripete, o pereche de coarne de bicicletă și niște greutăți la capătul celălalt poți face un aparat pentru pectorali etc.
Sticle de 2, 5L umplute cu apă pot deveni gantere, o țeavă sau par cu bidoane de 5L la capăt - haltere.
Dar reține - CONSECVENȚA și VOINȚA fac totul. Mesele și exercițiile trebuie să fie regulate, în fiecare zi aproximativ la aceeași oră.
Exerciții dimineața și seara. Și întotdeauna să faci încălzire, altfel te poți accidenta.

| gratargratar a răspuns:

1. Dieta bogata in vitamine: Magneziu, Calciu, vitamina D, vitamina B1 (se pare ca e cea mai recomandata pentru crestere in inaltime), vitamina B2, fosfor. Eventual iti poti cumpara suplimente naturiste:

https://www.daciaplant.ro/......imate.html (1 si 1/2 pastile pe zi)

https://www.daciaplant.ro/vitamine-minerale-b-natural-comprimate.html (1 pastila pe zi)

2. Somnul stimuleaza producerea de hormon de crestere. Deci dormi mai mult.

3. Sportul stimuleaza producerea de hormon de crestere: fitness. Fa-ti in curte un cos de baschet, si joaca baschet. Baschetul ajuta mult la crestere, la fel si inotul.

In sfarsit, te poti duce la medic pentru a te evalua si a-ti spune daca este necesar sa iei hormon de crestere.

| dbigiu84 a răspuns:

Salut!
Intr-adevar ai o inaltime destul de mica pentru varsta ta. Oricum, cel mai probabil vei avea inaltimea parintilor tai la maturitate.Este bine macar ca ai vointa.
Ca dieta iti recomand asa:Mic dejun, pranz, cina.Dar cina sa o servesti maxim pana la ora 20:00. Daca mananci seara te ingrasi.
Ca exercitii pentru copii, poti sa incerci asta:
10 abdomene
5 flotari
10 genoflexiuni
(asta e incalzirea)
Dupa 2 minute pauza
Dupa iarasi incepi
50 abdomene
10 flotari
50 genoflexiuni
Fa acest antrenament de 2-3 ori pe zi si in cateva zile apar si rezultatele