| ralfy123 a întrebat:

Am 12 ani si am ceva masa musculara incat se observa putin dar intrebarea mea este urmatoarea: Fac de mult imp exercitii cu ganterele de 2kg jumate ar fi bine daca as sari direct la gantere de 10gk; sau ar fi bine sa iau de cinci apoi de zece (treptat)?

7 răspunsuri:
| matr3x a răspuns:

Faci cate 5 ture cu cele 10 ..iei pauza 20 sec si iar faci 5 si tot asa ..iti spun din propie experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man, poti incepe cu 10, ca 10 kg nu este mult, dar ai grija sa faci multe serii a cate putine repetari, si cu trecerea timpului cresti repetarile.
Cel mai bine ar fi sa faci macar 5 serii pe zi!
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| Elliana534 a răspuns:

Ba boule la 12 ani nu faci exerciti pentru masa musculara. Astepta pana la 15 ani ca sa te apuci de gantere si altele. Poti sa faci flotari, abdomene etc nu cu gantere

| EuYoNuT a răspuns:

In primul rand nu este bine sa incepi sa te gandesti la masa musculara de la 12 ani...Deoarece iti va opri din cresterea...
Incepi si tu de la 14-15 ani dar nu de la 12...
Daca tot vrei sa faci masa de la varsta asta ii alegerea ta, daca faci peste 15 repetati la un exerciziu inseamna ca, gantera ii prea usoara.
Cand schimbi greutati la ganterete fale treptat, si nu brusk ca sa nu risti o ruptura muschulara, ai 12 ani...
Orcum daca faci 4-5 serii si vezi ca ganterai ii usoara mai pune pe ea, pana o sa te kinui sa faci vreo 6-7, abae atunci o sa cresti in masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EuYoNuT):

Serios? De cand iti opreste masa musculara cresterea?

Exercitiile pentru masa musculara stimuleaza testosteronul si HORMONUL DE CRESTERE, care ce crezi ca inseamna dupa creierul tau?

| EuYoNuT a răspuns (pentru Cosmin86):

Am prieteni care au inceput sa traga de sala de la varste mici si din aceasca cauza nu au mai crestut in inaltime foarte mult...
Au crescut doar in masa musculara si atat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru EuYoNuT):

Inaltimea e determinata genetic, nu prea poti s-o influentezi prin sport.

Sala nu-ti opreste cresterea la fel cum baschetul NU te inalta.

http://www.getfit.ro/sanatate/anatomie-fiziologie/crestere-in-inaltime.html