Am 12 ani si sunt considerat scund, la vârsta mea am între 1.40 si 1.45 nu stiu daca asta inseamna înalt dar eu m-am măsurat acum 2 luni si nu imi mai aduc bine aminte. In orice caz sunt foarte scund... Imi puteti spune ce exerciții trebuie sa fac sau ce sa fac ca sa mai cresc in înălțime? Acum nu stiu daca se mai poate, eu personal cred ca sunt scund pentru ca am moștenit asta de la tatăl meu.Dar m-am săturat să fiu batjocorit la scoala si pe strada si oamenii sa imi spuna ca sunt foarte scund și sunt si putin grasut am 43 kg. Ma puteti ajuta va rog? Vreau foarte mult sa cresc in înălțime și sa slabesc

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti face griji!
Baietii tot cresc, pana la 22 ani.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bula):

Nu și dacă li se închid oasele. Daca ști tu ceva mai mult de creștere chiar poți să îmi spui, să îmi dai link etc.

| Bula a răspuns (pentru Celcestietot):

Intreaba-i pe cei care au facut armata, pe vremuri!
Unii au crescut chiar si 10-15cm in timp ce au fost inrolati (si dupa).

| Celcestietot a răspuns (pentru Bula):

Păi asta este chestia că și eu am auzit tot la fel. Mi se pare ciudat că după închiderea oaselor unii spun că mai cresc. Știu un medic care spune că ai ceva boala dacă nu ți s-au închis până în 18-19 ani. Deci, daca pe la 19 ani cel mult ți se închid, cum de mai cresc unii după această vârstă că eu nu îmi explic?

| Bula a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce intelegi tu prin "inchiderea oaselor"?

La fete, intr-adevar, cresterea se opreste la 18-19 ani, dar nu este obligatoriu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bula):

Cred că a greșit autocorectorul. Eu voiam să scriu închiderea cartilagiilor oaselor, a celor de creștere.

| Bula a răspuns (pentru Celcestietot):

Aia nu se inchid complet doar spre 30 ani, dupa care incepe "procedura inversa", de micsorare (care se accelereaza dupa 40-50 ani, in functie de calitatea dobandita a oaselor, pana atunci).

| Celcestietot a răspuns (pentru Bula):

Nu neg că așa ar fi. Și eu auzisem ceva de genul.

| Bula a răspuns (pentru Celcestietot):

Ah, da. laughing
Nu stii chiar tot! tongue

| Celcestietot a răspuns (pentru Bula):

Mi-ai răspuns și acum știu din nou totul laughing.

| Bula a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci, iti doresc
VISE PLACUTE!
rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Bula):

:-)winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc un băiat în cartier care la 16 ani are înălțimea ta. Și arată a 12 ani. Asa că, bucură-te. Ai timp sa crești, nu îți face griji în privința asta.

Răspuns utilizator avertizat
| dbigiu84 a răspuns:

Incearca sa stai atarnat pe o bara 10 secunde dupa 15 dupa 20 cat mai mult si consuma alimente ce contin calciu si mananca in general sanatos.Vei creste