| roby777 a întrebat:

Am 14,180 inaltime si 80 kg.am inceput sa imi cumpar de un an aparate fitness si pana acum am 2 gantere de 10 kg una, o bicicleta eliptica, gantere de 3 kg una, un extensor cu 5 corzi, o bara flexibila, un fel de manere care maresc distanta da la sol cand faci flotari si cam atat pe moment.Si tocmai am facut un fel de program.Luni bicepsi,marti muschii picioarelor,miercuri pectorali, joi abdomen, vineri trapez si sambata triceps.As vrea sa imi spuneti ce credeti despre acest program,vrea idei, as mai vrea si un numar de serii pe zi pentru fiecare grupa si pauze dupa acestea, o alimentatie corecta si cam in cat timp s-ar putea vedea rezultatele.Stiu ca ar trebui sa slabesc cateva kg dar am o statura solida.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Eu as face biceps si triceps in aceeasi zi, gen 25 de min biceps si apoi 25 de min triceps.
La biceps ai nevoie cam de 10 serii a cate 10 rpetari, cand poti mai mult de 10 repetari, maresti greutatea. La triceps la fel, sunt grupe mici.
La picioare ai nevoie de vreo 25-30 de serii, la piept vreo 14 si la spate vreo 20 ( e o grupa mare, cat abdomen + piept ).

Pauze intre serii cam 90, maxim 120 de secunde.

Alimentatie corecta : multe proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si ceva carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, etc.) + niste fibre vegetale ( fructe si legume ). Baga 4-5 mese pe zi, una de fructe si restul bogate in proteine.

Mai multe informatii pe culturism.ro, getfit.ro sau orice alt site de specialitate.

| roby777 explică (pentru Cosmin86):

Si cum sa fac serii la picioare nu prea ma pricep, si e adevarat ca nu trebuie sa mai manac de la ora 18

| Cosmin86 a răspuns (pentru roby777):

Nu conteaza ora, corpul tau nu stie ca e ora "X" sau "Y". Nu mai mananci cu 2 ore inainte de culcare ( cam atat dureaza sa se digere o masa ).

Pai nu prea ai conditii de antrenament, incearca genoflexiuni cu ganterele in maini si fandari cu ganterele in maini, 5 serii fiecare. Poti cauta pe youtube exemple mai concrete.

| roby777 explică (pentru Cosmin86):

As mai vrea sa imi spui daca er fi bune niste suplimente alimentare pentru varsta mea.Am auzit de cateva cum ar fi ulei de peste, vitamax, cartilaj de rechin. Daca imi face bine sau rau.

| roby777 explică (pentru Cosmin86):

Si cam cate pastile ar trebui sa iau pe zi, pe saptamana

| roby777 explică (pentru roby777):

Pentru abdomen, cam cate abdomene ar trebui sa fac pe zi pentru a avea patratele in vreo 3 luni

| Cosmin86 a răspuns (pentru roby777):

Cum adica pe zi? daca faci zilnic = supra-antrenament, adica progrese mult mai lente. Un muschi are nevoie de 48 de ore de refacere dupa un antrenament, muschii cresc in perioade de ODIHNA, nu cand ii lucrezi.
Si doar cu abdomene lucrezi partea superioara, trebuie sa lucrezi si zona inferioara. Eu recomand asa :
- abdomene, 4 serii
- crunch, 4 serii
- ridicari de picioare ( pentru. zona inferioara ), 4 serii

Pauze de 90, maxim 120 de secunde intre serii. Apoi 2 zile pauza. Poti face cu greutate, daca vrei patratele eu iti recomand sa faci maxim 20 de repetari / serie, si cand poti mai multe, sa adaugi greutate.

Pai suplimente iei pentru ce-ti trebuie, vara e cam aiurea sa iei vitamax, ca e sezonul fructelor, legumelor, etc., iti poti lua din alea vitamine + minerale, ah si din miere big grin
Cartilajul de rechin e pentru incheieturi si articulatii, te dor? daca nu, nu ai nevoie.
Daca faci sala poti incerca un concentrat proteic + glutamina ( glutamina e cea mai buna pentru refacere ).

10 răspunsuri:
| alex25323 a răspuns:

Ca s afaci abdomen ai nevoie si de o alimentatie foarte bine pusa la punct :http://tutorialnota10.blogspot.ro/......ru-un.html

| roby777 explică:

Si cum sa putea sa fac serii la picioare, imi poti spune

| beibb00 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa faci in fiecare zi cate putin din toate sa nu te fortezi prea multhappySi pe urma faci din ce in ce mai mult pe zi ce trecetongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru beibb00):

Asa nu rezolva nimic, in fiecare zi putin din toate face doar incalzirea.
lucrezi MAXIM 2 grupe intens intr-o zi, apoi 48 de ore minim pauza pentru grupele respective. SI nu trebuie sa lucrezi mai mult, ci mai INTENS, adica sa maresti greutatea.

Nu mai da sfaturi daca nu ai nicio treaba cu sportul asta