| Grumpy1780 a întrebat:

Am 15 ani am inaltimea de 1.75 si cantaresc 55 de kg...sunt un pic slabut. Cum pot pune pe mine cat mai repede masa musculara si sa castig si in greutate?!

Răspuns Câştigător
| GunDealer a răspuns:

Te poti duce la sala sau daca nu ai timp sa faci drumuri pana la sala des, iti iei acasa greutati si lucrezi cu ele.O alta optiune este un antrenor personal.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tragi de fiare la sala.Nu te apuca de suplimente si alte rahaturi pentru ca iti vor afecta organismul.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Ai doua optiuni.
Prima : Mergi la sala, iti faci un program bine stabilit si de care te tii, cu putina rabdare si dedicare, ai sanse sa cresti in masa destul de repede(6 luni-1 an).
A doua varianta, pe care nu o recomand, suplimente pentru cresterea masei musculare. Repet, nu recomand.

Spor la fiare!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Roxin):

De ce sa nu recomanzi suplimente?

Si oricum, a doua varianta e legata de prima, ca doar nu o sa iei suplimente fara sala, stand acasa la TV laughing

| Roxin a răspuns (pentru Cosmin86):

Eh, ai fi surprins sa vezi si oameni care fac asta. laughing
Nu recomand pentru ca am vazut destul cazuri nefericite. Si crede-ma, nu iti doresti sa ajungi in situatia disperata de a regla ce au dereglat suplimentele.
Muschiul lucrat natural are o forma mult mai frumoasa, dureaza mai mult. Cu suplimentele il indopi si cam atat.
Gandeste-te pe termen lung. Dupa un timp o sa fie nevoie doar de intretinere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Roxin):

Pe timp lung ma refer, am luat cativa ani si acum nu mai folosesc si nu am nicio problema. Inca progresez, doar ca mananc mai mult.

Suplimente = mancare concentrata, tot din mancare sunt extrase.

| Roxin a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing Nu ma refeream la acele suplimente.
Ma refer la''prafuri''. Carbohidrati, protenie, creatina...chestii sintetice.
Credeam ca e de la sine inteles.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Roxin):

Pai de alea vorbeam, alea sunt extrase din mancare.

Spre exemplu proteina: whey protein ( din zer ), casein protein ( din caseina - lapte ), soy protein ( din soia ), beef protein ( din carne ) si mai sunt, cea mai populara e cea din zer. De cele praf la cutie ma refer.

De cand carbohidratii, proteinele si creatina sunt ceva "sintetic"?

| dragosh57 a răspuns:

Tati, stai linistit! esti bine pentru varsta ta, altii nu au la 20 de ani 1.75. baga vrajeala daca vrei gagici, nu sala!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragosh57):

Adica sa fie un cocalar schilod si cu vrajeala? laughing)

Cei mai PENIBILI sunt aia cu vrajela si cu niste "bete" pe post de maini laughing

| dragosh57 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma bag man laughing) are 15 ani, are timp sa ia in greutate

| CanonHG221A a răspuns:

Încearcă sa faci antrenament cu greutăţi mai mari sa bagi forţă 4-5 repetări cu greutăţi mari. SI sa bagi suplimente.proteine cu mulţi carbohidraţi sau creatina. http://imgur.com/2Wi45yG poză cu mine la 15 ani.