| Giho a întrebat:

am 15 ani, am patratele si muschi destul de buni, dar cind ma incordez, muschii sub pectorali se fac parca linii adica parca par coaste dar sunt muschi, e normal sa fie asa, e la toti asa sau depinde de postura musculara. Ms anticipant,

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

NU te lua dupa love2015! NU ai nimic! Totusi daca ai vrea sa pui masa pe tine ar trebui sa mananci din 2 in 2 ore. Dar cum nu poti sta acasa sa mananci toata ziua, asta e n-ai ce face... Vei pune masa pe tine dupa 20 de ani, atunci vei pune pe tine mult mai usor, acum e mai greu din cauza cresterii si dezvoltarii tale!

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ori ai muschi ori patratele, hotaraste-te.

Pe ambele le poti obtine doar dupa ani buni de sala.

| Giho explică (pentru Cosmin86):

Fac sport zilnic, ridicari la bara, greutati, 15-20 km cu bicicleta si nu o fac pentru muschi, o fac pentru sanatate, cind eram mai in clasa a 5-a, eram aproape ultimul la educatie fizica, dupa un an de antrenament am devenit cel mai bun

| Cosmin86 a răspuns (pentru Giho):

Da, dar repet :
- cand faci patratele, PIERZI din muschi
- cand faci muschi, PIERZI din patratele

Ca sa ai si patratele si muschi ( adica patratele la 85 kg greutate, ca exemplu, altii au patratele la 100 kg ) ai nevoie de cativa ani de sala.

Perioada de masa musculara + perioada de definire, ciclizand cativa ani aceste perioade ( poate mai repede, depinde de metabolism si genetic ), ai si muschi si patratele.

p.s. : 15-20 km cu bicicleta clar nu faci pentru muschi... facand mult cardio ( bicicleta, alergat, etc. ) iti afecteaza progresul in masa musculara. In perioada de masa musculara ( cand pui muschi serios ), faci cardio aproape zero ( NU alergi, NU mergi cu bicicleta ), altfel pui muschi mai lent.

| lpavel a răspuns:

DA, e normal! Arata asa toti cei care sunt fibrosi, adica au muschi dar nu au masa musculara, nu-s voluminosi...
Ex. cum era BruceLee, era foarte puternic dar nu se vedeau prea tare muschii pe el. Sper ca m-am facut inteles! Bafta!

| Giho explică (pentru lpavel):

Pai da nu sint gras deci cred ca am un metabolism accelerat, oricit as minca ma ingras foarte greu, dar fac sport si pot sa ridic greutati care un om matur le ridica cu greu, si in mod relaxat muschii nu sunt tare mari doar cind ma incordez se maresc de 2-3 ori

| Giho explică (pentru lpavel):

Mersi de incurajare, cred ca raspunsul tau a fost cel mai bun

| lpavel a răspuns (pentru Giho):

NU te lua dupa love2015! NU ai nimic! Totusi daca ai vrea sa pui masa pe tine ar trebui sa mananci din 2 in 2 ore. Dar cum nu poti sta acasa sa mananci toata ziua, asta e n-ai ce face... Vei pune masa pe tine dupa 20 de ani, atunci vei pune pe tine mult mai usor, acum e mai greu din cauza cresterii si dezvoltarii tale!

| lovee2015 a răspuns:

Nu este normal se vede asa din cauza ca esti anemic, de asta ai si patratele incearca sa mai mananci.

| Giho explică (pentru lovee2015):

As vrea sa pun citeva kg dar nu prea imi iese