| xCaRBoNN69 a întrebat:

am 15 ani și 1.65 înălțime, sunt băiat. Tata are 1.75 și mama 1.60.
Îmi puteți spune cum sa ajung cât mai rapid la 1.70? Ce exerciții fizice trebuie sa fac și ce alimentație trebuie sa am?
P.S:Fără răspunsuri gen,, Așteaptă sa crești", etc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, chiar daca te trantesti cu fundul de pamant, tot nu poti creste mai repede decat este normal.

Pana la 18 ani mai poti creste vei mai creste pana pe la 18 ani
hai sa calculam:

(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13):2 = inaltimea baiatului
(175+160+13):2 = 174

Deci, tu poti atinge 1.74m pana la 18 ani, asta in situatia in care inaltime amamei si a tatlui este exact ce ai scris tu acolo, ca mie mi se par prea fixe cifrele sa fie cele corecte.
Dar poti calcula si singur, dupa ce-ti masori parintii.

| 1231242 a răspuns:

Asteapata pana la 18-20 de ani

| Louys a răspuns:

Consuma alimente ce au calciu, fa exercitii cu intinderi.