| Alex07892 a întrebat:

am 15 ani si as vrea sa intreb, daca la aceasta varsta pot trage cu bara la piept 120kg. Este o greutate mare pentru varsta mea, as putea face weight lifting ca sport de performanta? Dau funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia in care ai probleme cu sanatatea, ca cea de ficat bolnav, te sfatuiesc sa nu faci nici un fel de efort fizic, pentru ca problemele cu ficatul, se pot agrava.
Mergi intai si fa-ti analize medicale pentru ficat, asa cum te-am sfatuit in topicul anterior.

| aXy99 a răspuns:

Daca executi corect miscarea, da, cu siguranta ai putea incerca, dar nu olimpic weight lifting, ala nu are treaba cu impinsul la piept cu bara, ci powerlifting sau strongman. Cu genuflexiunile si indreptarile cum stai?

| aXy99 a răspuns:

Daca esti natural ai sanse mari in powerlifting, daca nu, ia-ti gandul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine powerlifting, weight lifting e mai mult pe impins deasupra capului nu piept. La ce greutate/inaltime ai reusit tu sa impinging atât.