|

Salut TPU, am 16 ani, 1.8m si 68kg, cu ajutorul deficitului caloric am slabit de la 91kg la 68kg si am decis sa fac si sala ca sa ma conturez dar am niste probleme : - am mers la sala si am facut ditai febra musculara, in ce consta antrenamentul si ce tip de antrenament sa fac

- Cum se procedeaza cu tehnica Bulk?

1 Raportează Evaluează
1 răspuns:
| a răspuns:

Bulking = surplus caloric
Dirty bulking= mananci cat de mult poti (nerecomandat)
Lean bulking= mananci mult, cat sa fii in surplus caloric, dar nu exagerezi, eventual iti mai calculezi si kcal, dar nu e obligatoriu. Eu as recomanda lean bulkingul, daca pui prea multa grasime va trebui sa slabesti, slabitul nu e tocmai usor, iar problema este mentinerea. Degeaba slabesti acum daca peste o luna ai pus la loc kg date jos. Celulele de grasime nu dispar, ele se golesc, e mai usor sa le umplii decat sa le creezi.

E oarecum buna febra, e normal sa ai o febra puternica la inceput. Eu fac si dupa aprox. 2 ani de sala.

Cauta pe Youtube tipuri de antrenamente pentru incepatori, vei gasi o gramada. Conteaza sa te antrenezi, combinatiile sunt mai putin importante la inceput. Lasa cateva zile pauza (chiar si o saptamana, dar nu mai mult) intre grupe.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează