| AlexRO150 a întrebat:

am 16 ani, 1.8m si 68kg, cu ajutorul deficitului caloric am slabit de la 91kg la 68kg si am decis sa fac si sala ca sa ma conturez dar am niste probleme : - am mers la sala si am facut ditai febra musculara, in ce consta antrenamentul si ce tip de antrenament sa fac
- Cum se procedeaza cu tehnica Bulk?

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Bulking = surplus caloric
Dirty bulking= mananci cat de mult poti (nerecomandat)
Lean bulking= mananci mult, cat sa fii in surplus caloric, dar nu exagerezi, eventual iti mai calculezi si kcal, dar nu e obligatoriu. Eu as recomanda lean bulkingul, daca pui prea multa grasime va trebui sa slabesti, slabitul nu e tocmai usor, iar problema este mentinerea. Degeaba slabesti acum daca peste o luna ai pus la loc kg date jos. Celulele de grasime nu dispar, ele se golesc, e mai usor sa le umplii decat sa le creezi.

E oarecum buna febra, e normal sa ai o febra puternica la inceput. Eu fac si dupa aprox. 2 ani de sala.

Cauta pe Youtube tipuri de antrenamente pentru incepatori, vei gasi o gramada. Conteaza sa te antrenezi, combinatiile sunt mai putin importante la inceput. Lasa cateva zile pauza (chiar si o saptamana, dar nu mai mult) intre grupe.