| ioneldan a întrebat:

am 16 ani si 1.78 m(seara) si 56 kg (dimineata). tata are 1.82m mama 1.60m. intrebarile mele sunt:
1.sunt mic pentru varsta mea? intreb din cauza ca un prieten care are 1.84-1.85 mi-a zis ca sunt sub medie.
2. pana la ce inaltime credeti ca o sa ajung la finalul cresterii?
3.ma pot apuca de sala la varsta aceasta? mi-ar dauna cu ceva?

funda!

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

1. Nu esti mic, nu esti mic deloc.
Inaltimea ta este una normala, te incadrezi perfect in normalitate. La greutate mai trebuie sa lucrezi. Acolo esti cam slabut.
2. Cresti pana acolo unde este "programat" in Adn-ul tau. E genetic, poti sa mai cresti sau poti ramane la inaltimea asta, nu se prea poate aproxima.
3. Da, te poti apuca linistit de sala. Trebuie sa adaptezi antrenamentele pentru tine, sa lucrezi corect, sa mananci sanatos si sa ai rabdare. Muschii nu se fac peste noapte.
Daca vrei sa iti faci idei despre programe de antrenament si nutritie iti recomand sa incepi sa studiezi http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html si http://www.despreculturism.ro/reguli-de-nutritie/
Citeste, documenteaza-te, invata si pune in aplicare. Nu te mai stresa si nu asculta de toti amicii care nu stiu ce vorbesc. El de unde stie ca nu este el peste medie?
Hai, bafta!