| AndreiRevecai a întrebat:

am 16 ani si 83kg, recent am inceput sa alerg in fiecare seara, ziua imi e jenă de cei din jur. Reusesc sa alerg o oră, bineinteles cu pauze daca alerg 2 minute deja incep să gâfâi, dar sunt mândru de mine. Am cateva nelamuriri, ce ar trebui sa mananc ca sa contribuie la scaderea in greutate si daca ar trebui sa fac alte exercitii in afara de alergat. De cand am inceput sa alerg, dimineata mananc 2 felii de paine prajită cu unt de arahide (nu imi pun mult, pot spune ca putin spre deloc), după-amiaza timp de o saptamana am mancat numai piept de pui la gratar cu o salată cu rosii si castraveti cu 3 felii de paine cu secară. In rest nu mai mananc nimic toată ziua, seara inainte sa merg la alergat mananc o banana si la fel cand intru in casă.

Răspuns Câştigător
| Skarr a răspuns:

Eu sunt mai gras ca tine. Si am slabit 10 kg fara sa alerg sau chestii. Mananc un smothie intre 12.00 - 14.00 dupa intre 15.00- 17.00 ori mananc ceva cu pui sau salata sau un sandwich cu unt de arahide si gem ( mie mi place asa tu poti sa faci cum vrei ). Si dupa mai tarziu pe la 18.00 sau 19.00 mananc iaurt grecesc cu 2% grasimi si imi pun ovaz, o banana si un pic de zmeura congelata care o decongelez sa zic asa inainte. Cate odata si un pic de miere. Ti am spus si orele pentru ca intre 19.00 si maine pana la 12.00 sau cand mananc. Nu mai mananc nimic,. Doar apa. Asta se numeste Intermitent fasting. Adica mananc intr o perioada de 7-8 ore si dupa doar apa. Chestie care e una din metodele de slabit combinata cu ce mananc eu. Pentru mine functioneaza. Si din cand in cand poti sa mai bagi o prostie, doua. Dar nu prea des. Si incearca sa ramani in deficit caloric. Si bea multa apa. Eu beau 4 litri pe zi. Si a[a ajuta la slabit.

| AndreiRevecai explică (pentru Skarr):

Multumesc mult pentru sfat, am sa imprumut cateva alimente din ceea ce ai spus si sper ca impreună cu sportul voi reusi sa pierd din kilograme. Acum am o super pofta de sandwich cu unt de arahide si gem rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru Skarr):

E stupid sa slabesti fara sport, ca nu o sa arati bine.

9 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Te felicit pentru efort. Desi nu te pot ajuta mult fiindca nu am astfel de probleme, poate te ajuta acestea:
https://www.youtube.com/results?search_query=alimentatie+pentru+slabit
*
https://www.youtube.com/watch?v=cw6H8Lt2gR8

E bine ca faci sport, foarte bine, si legat de smoothie-uri s.amd sunt bune, dar organismul tau are nevoie si de carne, legume, fructe etc.

Succes incontinuare! :)

| AndreiRevecai explică (pentru Sophieka):

Multumesc foarte mult pentru sustinere si pentru link-uri.

| Sophieka a răspuns (pentru AndreiRevecai):

Cu placere.
Nu stiu care e faza cu acest user "Zilog" dar ceva nu e ok cu elwinking. Mai bine nu mai acorda atentie.

| AndreiRevecai explică:

Nu stiu ce să-ti spun decat că imi pare rău pentru tine, nu stiu ce vărsta ai acum sau cum te descurci dar sper ca esti bine. Cred că te-am ofensat prin intrebarea mea, imi cer scuze daca chiar asa este, nici prin gand nu mi-a trecut prin gand să fac pe cinevă să se simte prost (te-am citit mesajul, tot). Ca să inchei cum se cuvine, imi pare rău că a trebuit sa treci prin asta, pot spune că este o lectie de viată, sper ca acum esti bine. N-am putut să-ti raspund in privat dar sper ca niciodata trecutul nu te-a tras inapoi, mai bine sper ca te-a motivat căt mai mult.

| AndreiRevecai explică (pentru AndreiRevecai):

(te-am citit mesajul, tot) mă refer la cel care l-ai trimis in privat.

| zilog a răspuns (pentru AndreiRevecai):

Nu m-am simtit ofernsat ci am vrut sa iti spun ca daca tu ai mai mult de cat iti trebuie fă și tu un sandwich si da-l la cel mai sarac coleg din clasa ta

| zilog a răspuns (pentru AndreiRevecai):

Sunt bine, Au trecut multi ani de atunci, pentru ca eu citeam biblia si ma rugam Dumnezeu a intervenit in mod miraculos a sunat telefonul am ajuns director tehnic peste 250 oameni am primit o casa din partea firmei pe Maresal Averescu aproape de arcul de trunf in Bucuresti un salariu acceptabil, apoi am tot lucrat pana si pentru firme din America Grecia... Banci mai multe banci mai multe fabrici chiar si fabrici de armament, banci de stat, banci serioase, apoi am facut firma mea am dat faliment, am luat-o de la capat acum Multumesc lui Dumezeu iar o iau d ela capat dar am ceva bani pusi deoparte sa fie bine sa nu fie rau. asa ca daca colegii tai isi bat joc de scoala tu sa nu fii ca ei ci sa pui mana sa inveti tot ce iti spun profesorii pentru ca mai devreme sau mai tarziu pate iti foloseste fizica chimie electrica electronica chiar si foarte putina istorie ideile principale
matematica e un rau necesar pentru ca ei vor sa te tortureze cu matematica dar toti vor sa vada cat de destept esti cantarindute in mantematica
parca ti-ar folosi la ceva in viata
dar cand dai examene in viata le vine cel mai usor sa vada daca esti prost cand iti pun intrebari din matematica