| OliverHeldens a întrebat:

Am 17 ani, 1.73 m si 72kg si as vrea sa slabesc si sa pun putina masa musculara. Dar momentan ma intereseaza sa scap de grasimea care e depusa in zona abdominala si pectorala. Ce exercitii imi recomandati? (Si daca aveti si o imagine sau un video cum sa le fac sa nu le fac gresit sau ceva).

Multumesc.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,abdomnele nu ard grasimea, asta e un mare mit care te poate imbolnavi da
2, culturismul nu slabeste asa mult, dar eu il recomand pentru ca masa musculara are nevoie de mai multa energie e mai lacoma sa spun, desi practic metabolismul creste ca rata de consum
3, cardio intens arde grasimea cel mai bine, cele mai bune sunt tabata sau sprinturile de ce?
cand faci un sprint te foloseste de aerul din plamani ceea ce face ca organismul direct sa arda grasimea chiar si dupa sport
4 minute de sprinuri
indiferent ca e fuga, inot, sari pe loc, sari cu coarda important e ca in alea 30 de secunde sa dai maximul apoi sa faci o apuza tot asa de 4 ori pe saptamana 4 minute pe zi
4, trebuie ca si corpul sa intre in punctul in care sa arda grasimea direct,pentru asta trebuie o dieta low carb,low fat,medium proteine,adica eviti dulciurile, patiseria, cofetaria,painea,mezelurile,, fast food
recomand
legume, carne, grasimi sanatoase, lacatate desigur daca bagi un 1 kg de carne,grasimi, legume te vei ingrasa, fructoza da o stare deinfometare non stop, fructoza e in carbohidtrati, fructele nu fac trecerea la ardere de grasime, deci trebuie evitate

| RAY a răspuns:

De unde mam inspirat
http://scientia.ro/......lorie.html

| OliverHeldens explică:

Inotul se pune ca si cardio? Merg in weekend si fac in jur de 25-50 ture(stau in jur de 4 ore).

| calinabz a răspuns:

Salut, sunt 3 elemente pe care trebuie sa le imbini incat eforturile tale sa fie cat mai eficiente (adica sa mearga cat mai rapid). Antrenament cu greutati + alimentatie corecta (nu ma refer la nebunii, dar sa mananci mai putin decat consumi zilnic) + cardio (care iti amplifica pierderea grasimii). Poti incepe prin a urmari un clip pe tema asta - https://www.youtube.com/watch?v=cMkEishv07A

| FitMan a răspuns (pentru calinabz):

Cardio nu amplifica pierderea grasimii! Antrenament cardiovascular nu inseamna fat loss. Pierderea grasimii se realizeaza prin dieta, adica printr-un deficit caloric. Pe de alta parte, exercitiile cardio pot ajuta la crearea unui deficit caloric prin consumul ridicat de energie dar nu are absolut nici o legatura directa cu pierderea grasimii corporale. Antrenament cu greutati, cardio 1-3 ori pe saptamana cate 30 de min si o alimentatie echilibrata o sa faca minuni. Bafta!

| calinabz a răspuns (pentru FitMan):

Deficitul caloric realizat prin cardio dupa cum spuneai, se transpune intr-un consum de energie. Toti macronutrientii se traduc ca si energie, glycogenul utilizat ca sursa preferentiala de enrgie urmata de grasimi si proteine... poveste lunga, depinde cat de detaliat vrei sa expui cuiva care incepe aceasta problema. Nu te contrazic, e doar o chestie de perspectiva!

| Anonima294737 a răspuns:

Buna ai putea sa faci abdomene dar nu multe pentru că ai putea sa faci febra musculara si pentru pectorali nu te pot ajuta îmi pare rău.Succes!