| Cocean30 a întrebat:

am 53kg, 178 cm inaltime si am 17 ani, vreau in vara asta sa ma apuc de sala, sa mananc bine si in paralel sa iau si gainer.Este ok pentru varsta mea?
Daca iau gainer si pe langa mananc 3500kcal, cat pot lua in grteutate intr-o luna? Dau funda

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Maintain weight
1, 875 100%
Calories/day
Mild weight loss
0.25 kg/week
1, 625 87%
Calories/day
Weight loss
0.5 kg/week
1, 375 73%
Calories/day
Extreme weight loss
1 kg/week
875 47%
Calories/da

2 kg per saptaamana

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Daca o sa ai 3500kcal pe plus zilnic, dar cum rata ta metabolica e de 1, 875 1, inseamna 1k per saptamana

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie specificat faptul ca surplusul de proteine din suplimente se elimina prin urina, astfel suplimentele nu ajuta in cazul in care organismul nu considera ca are nevoie de ele, organismul se readapteaza la fiecare trei zile, astfel este foarte bine sa facem culturism zi de zi si tot mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua în considerare ce a zis Ray. Gaineeul este făcut în mare parte din zahar și din carbohidrați simpli. Te vei îngrașă rapid (doar grăsime, mușchi nu). Lasă chestiile fancy. Antrenează te corespunzător, mănâncă mâncare gătită, nu manca zahar fiindcă vei avea rezistenta la insulina și vei avea nivel mai scăzut de testosteron și odihnește te corespunzător. În sala stimulezi mușchiul, el creste când te odihnești și mănânci bine. Asa ca nu te atinge de suplimente ca mai mult îți fac rău (având în vedere ca nici nu sunt verificate)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai baiete ingrasarea inseamna depozitarea sub forma de grasimi, nimeni nu se ingrasa sub forma de masa musculara, cand un muschi este supus unei tensiuni prin culturism, celule alea se repara, astfel fibrele musculare devin mai puternice, proteinele sunt singurele care refac legaturile fibrelor musculare

| Aghireirs a răspuns:

Tu sa faci sala și mișcare liniștit și sa nu ei toate prostiile ca numa o să-ți facă rau!
Și mananca sănătos?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aghireirs):

Ce intelegi tu prin "mananca sanatos" pentru ce vrea el?

| RobertMoon a răspuns (pentru Aghireirs):

Voi ăștia care tot spuneți de mâncare sănătoasă când întreabă cineva de suplimente sunteți ca o femeie virgina care se pricepe la sex.

| Aghireirs a răspuns (pentru Cosmin86):

Da dacă se plangee, ca ii gras..sa mănânce sănătos!
Fără dulciuri și alte prostii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aghireirs):

Asta intelegi tu prin mancat sanatos, "fara dulciuri si alte prostii"? Serios? Atat?