| Zzarazz a întrebat:

am asa o intrebare, orezul ajuta la arderea grasimii sau dinpotriva ingrasa?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orezul este energie pura, de inalta calitate, benzina de calitatea 1, grasimi ardem cand corpul numai are carbo, practic cand carbo numai avem intram in deficit caloric, la arderea grasimi ajuta sportul + deficitul caloric + proteinele

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dimineata oua fierte
dupa masao masa calda
intre mese un fruct, iaurt
seara ceva carbo o salata de legume, fructe

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salut TPU, am asa o intrebare, orezul ajuta la arderea grasimii
nu ajută.
sau dinpotriva ingrasa? El nu îngrașă singur. Nimic nu îngrașă singur.

| aXy99 a răspuns:

Nimic nu ajuta la arderea grasimii cu exceptia sportului/ efortului fizic.
Orezul are multi carbohidrati si destule kcal, este un aliment bun pentru castigurile in masa musculara, deoarece aici e nevoie sa fii in surplus caloric, daca vrei sa slabesti trebuie sa fii in deficit caloric, deci ia-o mai usor cu orezul.

| Paul754880338 a răspuns:

Carbohidratii sunt de doua feluri; simpli si complecsi. Consumul lor intr-o mai mare masura decat necesarul corpului, are sa produca grasime corporala. Cei simpli sunt mai "vinovati" decat cei complecsi ( printre care si orezul), in acest proces (de aici presupun ca vine confuzia si intrebarea ta). Dar cu certitudine nici decum orezul nu va arde grasime corporala!