| Ilie_Robert_1991 a întrebat:

Am inceput sa fac exercitii de slabit. Am slabit un kg in 3 zile insa am vazut ca prin dieta pot slabi mai repede. Imi puteti spune ce ar trebui sa mananc sa slabesc? Mersi mult

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Eu cred ca tu exagerezi, exista si carbohidrati complecsi care sunt o buna sursa de fibre si se absorb lent in organism. Pana la urma carbohidrati gasesti si in legume si nu cred ca exista om gras din cauza morcovilor.
Iar ca fructele au zahar din plin...Nu am mai auzit pe nimeni sa zica ca fructele trebuie eliminate total, pe veci. Pana la urma nu sunt ca zaharul alb, calorii goale fara nimic nutritiv, ci vin cu un aport de fibre si vitamine de care avem nevoie.
Poti gasi un echilibru intr-o alimentatie diversificata si complexa fara sa o iei razna si sa fugi de orice aliment cu indige glicemic peste 50.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu iei pastile cum ti s-a zis. Mananca tot dar foarte putina paine, dulciuri si chipsuri foarte rar.
Mananca multe legume, cartofii in loc sa ii mananci prajiti mananca i purè, orez, carne, peste, oua. Continua sa faci sport dar pentru asta trebuie sa mananci bine. Bea multa apa si renunta la sucuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu iei pastile cum ti s-a zis.
Mananca tot dar foarte putina paine, dulciuri si chipsuri foarte rar.
Mananca multe legume, cartofii in loc sa ii mananci prajiti mananca i purè, orez, carne, peste, oua. Continua sa faci sport dar pentru asta trebuie sa mananci bine. Bea multa apa si renunta la sucuri.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Sa slabesti ar trebui sa-ti reduci carbohidratii(paine, paste, orez, cartofi). Acestia furnizeaza energie organismului, iar in lipsa lor corpul va lua din depozite(grasimea acumulata).
Bineinteles ca avem nevoie de toate grupele alimentare, deci mananca carbohidrati doar in prima parte a zilei, portie mica. in rest axeaza-te pe proteine(carne, oua, ciuperci, fasole, naut, linte, seminte si nuci crude, avocado, etc.) si legume cat de multe. Fructele doar pe stomacul gol. Zahar, prajeli, alcool eliminate total.

| peperonies a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Avem nevoie de toate grupele alimentare e exagerat.
exista grasimi esentiale(daca nu mananci mori), exista proteine esentiale(daca nu mananci mori) dar nu exista carbohidrati esentiali.
zahar eliminat total dar fructele au din plin.

| peperonies a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Problema cu fructele e ca daca esti deja gras iti fac mai mult rau decat bine. zaharul alb e jumate fructoza jumate sucroza(sau cum se scrie in romana). fructele contin doar fructoza. degeaba au nutrienti, e ca si cum ai pune o multivitamina intr-un hpahar de cola.
nu am zis ca trebuie sa ii elimini de tot, am zis ca poti sa ii elimini de tot big grin

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru peperonies):

Eu cred ca tu exagerezi, exista si carbohidrati complecsi care sunt o buna sursa de fibre si se absorb lent in organism. Pana la urma carbohidrati gasesti si in legume si nu cred ca exista om gras din cauza morcovilor.
Iar ca fructele au zahar din plin...Nu am mai auzit pe nimeni sa zica ca fructele trebuie eliminate total, pe veci. Pana la urma nu sunt ca zaharul alb, calorii goale fara nimic nutritiv, ci vin cu un aport de fibre si vitamine de care avem nevoie.
Poti gasi un echilibru intr-o alimentatie diversificata si complexa fara sa o iei razna si sa fugi de orice aliment cu indige glicemic peste 50.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Salate, racituri. Eu unul mai beau energizante ca sa imi taie pofta de mancare. Sau daca nu merge cu pastile. Orcum vine vara bagate pe legume parerea mea.

| anoniiim1807 a răspuns:

Cea mai buna dieta este sa nu mananci mult. Poti sa mănânci orice insa doar sa gusti... putin. Iar după 7 nu mai mănânci absolut nimic.

| Ilie_Robert_1991 explică:

Va multumesc pentru toate raspunsurile!

| Radu_Andreea_1999_TzGy a răspuns:

Poti sa mănânci salate si sa nu mănânci mâncăruri cu ulei sa nu fie grase. Încearcă cu salate de multe feluri