| audioelta a întrebat:

Am inceput sa fac sala si nu stiu daca programul meu este corect.
LUNI: spate+triceps
MARTI: trapez+umeri
Miercuri: PAUZA
Joi: piept+biceps
Vineri: picioare+abdomen........Nu stiu in ce categorie trebuia sa pun intrebarea

11 răspunsuri:
| Anonymous1995 a răspuns:

E ok, dar am o sugestie, fa' si sambata exercitii si lasa doar duminica pentru odihna happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymous1995):

E prea putin 1 zi de odiha, practic dai muschilor o zi / saptamana sa creasca.

Eu prefer 4 zile de odihna pe saptamana, asa am progresat cel mai bine.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Cosmin86):

4 zile de odihna? si cum reusesti sa lucrezi calumea: brate, spate, piept, abdomen, picioare in 3 zile? cat stai la sala? 3 ore?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Stau 45 de minute, maxim o ora.

Reusesc pentru ca fac doar EXERCITII DE BAZA, nu stau sa fac izolare ( fiecare grupa in parte ).

Programul meu e asa :

ziua 1 : spate, biceps, antebrat

- tractiuni la bara priza larga, cu discuri legate de mine
- tractiuni la bara, priza neutra ( tot cu discuri legate, evident )
- ramat cu gantera
- tractiuni pentru biceps

ziua 2 : piept, triceps, umeri

- flotari intr-o mana
- impins inclinat cu gantere
- flotari la paralele ( cu discuri legate de mine )
- flotari din stand in maini la zid

ziua 3 : picioare

- genuflexiuni cu haltera pe umeri
- indreptari cu genunchii blocati
- fandari cu gantere in maini

Rezultat :
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/......8379_n.jpg

Eu sunt ala din dreapta

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si de ce nu faci exercitii care izoleaza? Eu credeam ca acelea sunt mai bune. Si spune-mi si mie cat ti-a luat sa faci bratul acela si cum ai reusit. big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Pai abia ti-am dat programul meu, si ma intrebi "cum am reusit" laughing

N-ai citit ce-am scris, nu? happy

Chiar e recomandat in primii 2-3 ani de sala, sa nu faci ex de izolare deloc.

"Eu credeam ca acelea sunt mai bune", cine ti-a spus asa ceva? Pe ORICE SITE de culturism si in ORICE REVISTA/CARTE despre culturism, scrie clar ca exercitiile DE BAZA sunt cele mai bune.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am citit. Dar majoritatea exercitiilor pe care le-ai mentionat nici macar nu le-am incercat si unele nici nu stiu daca le pot face. Si inca ceva... cate repetari faci? Adica faci sub 10 cu greutate mare sau multe repetari cu greutati medii/mici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Fac sub 5.

Prefer 2-3 repetari, uneori chiar una.

Ti-am zis : nu pierd timpul cu antrenamente ineficiente, cum fac 90 % din cei care fac sala ( si care ajung sa se dopeze cu steroizi mai tarziu, din cauza rezultatelor proaste ).

| TeckTonik997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si cat timp ti'a luat sa ajungi asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Cativa ani, pentru ca am facut cu pauze, nu m-am tinut "constant" cum ar fi trebuit.

| paulmicutz a răspuns:

Eu fac luni, miercuri, vineri si sambata cu marti, joi si duminica pauza.