| Adrian1555 a întrebat:

Salut TPU
Am inceput un program cu 3 zile pe sapt a cate 100 de abdomene
Din cate am aflat si mi am dat seama singur e mai bine ca muschii abdominali sa fie contracti pe toata durata antrenamentului
Eu le faceam normal si cand ajungeam in punctul unde muschii se odihneau ( adica spatele drept de pode) incepea si durerea care ma tragea inapoi
Asa ca vreau sa stiu daca pun o perna pe podea, si cand simt ca ajung la perna sa ma ridic inapoi cu alt abdomen, muschiul o sa lucreze bine?
Adica sa nu ma mai las pe spate definitiv

5 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Salut, multe de spus. In primul rand nu inteleg daca te doare spatele sau abdomenul. Daca te doare spatele, tine gleznele cat mai aproape de fund, astfel coloana va avea alta forma si nu te mai doare partea de jos. Daca te doare abdomenul e oarecum normal, inseamna ca lucreaza.
Apoi, vrei sa faci patratele sau pentru ce faci abdomenele? Esti slab sau mai plinut? (ai strat de grasime? poti fi si slabut cu strat de grasime). Raspunde la asta si iti spun dupa continuarea.

| Adrian1555 explică (pentru AlexCristi97):

Sunt mai plinut la burta
Adica sunt slab asa de fel ( dar nici chiar slab bat) acum sunt la dieta am 72-73 de kg de la 77 si vreau sa ajung undeva la 60-63 maxim
Am 1, 72 cam asa inaltimea 16 ani
Tot ce vreau e ca dupa ce termin cu slabitul abdomenul sa fie cat de cat lucrat, si vreau sa stiu daca au efect bun acelea care miscarea e continua adica sa nu te lasi definitiv pe spate
Ci undeva gen pe la jumatea aplecarii spre podea ca, contractia sa fie continua

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Adrian1555):

Esti cam ca mine, eu am 1.75 si 70 de kilograme. Pentru un baiat, sa ajungi la 60-63 e o prostie, ca sa ajungi la greutatea aia trebuie sa te infometezi si sa pierzi masa musculara. Dieta sper sa fie ok, data de un nutritionist sau macar facute ceva cercetari pe domeniul nutritiei inainte sa o iei drept buna.
Este un semi-mit, o idee partial gresita in capul majoritatii, ca abdomenele te ajuta sa faci abdomen perfect. Nu sa slabesti, nu sa faci abdomen perfect. In cazul in care ai grasime corporala peste vreo 20-25%, tot ce vei face este sa iti dezvolti muschii sub grasime iar pe sub haine va parea chiar ca ai burta mai mare.
E destul de populara chestia cu 100 push-ups/sit-ups/pull-ups challange. E o prostie. De ce? primele 3-4 zile in care faci iti va fi mult prea greu probabil dupa care corpul se obisnuieste cu efortul si nu mai face absolut nimic. Arde mult mai putina grasime, dezvolta muschii mult mai putin. Sunt oameni care au facut provocarea cu 200 de flotari+200 abdomene+200 genoflexiuni iar rezultatul final dupa o luna aproape ca nu era vizibil. (pentru efortul depus).
Inca ceva gresit, facand exercitii pentru o grupa de muschi, nu slabesti din acea zona. Ori slabesti tot, ori degeaba.
Sunt programe de 8-10 minute pentru abdomene, cu diferite exercitii care iti lucreaza absolut toti muschii abdomenului.
Ca sa slabesti trebuie sa faci si cardio. Fa si flotari, si genoflexiuni. Eventual ia-ti focus t25 care e un program de fitness foarte eficient.
Daca scazi sub 70 as zice ca nu e ok, mai bine ramai la 70 dar iti transformi grasimea in masa musculara.

| Adrian1555 explică (pentru AlexCristi97):

Vreau doar sa ajung la 60-63 ca sa scap de grasime
Si dupa o luna ca sa se obisnuiasca organismul incep o dieta de ingasat pentru masa musculara si sa ajung undeva la 66-67 cu masa musuclara
Cam asta e ideea mea
Mananc 1500kcal pe zi si macronutrientii pe care mi-i arata aplicatia myfitnessnpall

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Adrian1555):

Cum ziceam, sa ajungi la greutatea aia e greu si inutil pentru ca pentru a ajunge la 60 de kilograme pierzi cel putin 5-6 kg de masa musculara. Mult mai bine combini slabitul cu lucratul muschiilor. (pana la urma, mai multi muschi, mai multe calorii arse cand stai degeaba). Foarte buna aplicatia, dar fii atent si la tipul de grasimi si carbohidrati pe care ii consumi.