| Marius_Alexandru_1998 a întrebat:

TPU am luat un an jumate proteine supradoza..am slabit foarte mult de 4 luni si ceva am dureri si arsuri la burta. o fii de la gastrita? mi-am Facut analizele de Sange si tot Si au iesit pozitiv iar pe mine tot ma mai doare burta. si capu as vrea eu suppliment care sa nu-mi afecteze mai deloc stomacu dar sa fie bun am 60 de kile si 18 ani as vrea sa-mi recomandati un suppliment bun pentru ectomorfi gen. vreau sa mai cresc lunile astea sa nu afecteze cu nimic stomacu si sa nu am arsuri din cauza lui am minim 20 de milioane 25 pe lune pentru supplimente mersi TPU!

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cate grame de proteine consumai pe zi si cat timp?

Se face destul de greu supradoza, dar meh... daca bagi ca nebunu cupe de prafuri in shaker, nu simti...

Te sfatuiesc sa mananci mai mult, in special carne (de pui, peste, vita etc.), lactate si cel mai important: FRUCTE SI LEGUME.

| HadesSs a răspuns:

Ai idee de ce se cheama suplimente? Pentru ca suplimenteaza, baza trebuie sa fie alimentatia, mese bogate in proteine si carbohidrati sanatosi, apoi suplimentezi cu un shake doua pe zi.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru HadesSs):

La 60kg ale lui nu are nevoie de suplimente. Plus ca nu sunt studii care sa ateste ca afecteaza stomacul, digestia sau flora. Din bugetul pentru suplimente PRIETENE iti faci alimentatie bobocwinking. Deci pune mana si invata ce e alimentatia si cum sta treaba cu mancatul.

| HadesSs a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si de ce mi te adresezi mie?laughing

| CosminIonut77 a răspuns:

Nu trebuie sa iei nici un fel de proteina supradozat pentru ca nu e bine. Corpul are nevoie si de proteine alimentare nu doar prafuri sau pastile, iar ce ai facut tu trece de limita necesara a corpului. Si cu proteinele cauta pe net un top al celor mai bune proteine si alegeti-l pe care vrei. Eu spre exemplu am 62 kg si 15 ani si iau Gold Standard Whey de 2 ori pe zi. Bafta!

| Fr3shFuNNky a răspuns:

Nu iti recomand sa iei prea mult proteine (cel putin nu dintr-o data). Prima saptamana in care luam proteine luam de 5 ori pe saptamana 2 cupe, după vreo luna, am uitat sa imi iau sticla accea speciala de shake si ca prostu m-am pus sa imi fac in sticla de 0.5 Nu s-au dizolvat proteinele bine si s-au format mici cheaguri si le-am bat. A 2a zi de dimineata nu iti pot descrie car de rau ma simteam, seara a fost teroare. Ma durea stomacul insuportabil si aveam mereu senzația de voma si diaree. Asta pentru ca organismul nu a putut să absoarbă proteinele si le respingea, mi-am revenit cat de cat dupa cateva pastile de colebil si furazoridon, nu recomand sa iei multe la kg tale