| Anto20034 a întrebat:

am nevoie de ajutor in legatura cu tractiunile. Trebuie sa reusesc sa fac minim 1 maxim 5 intr-un termen de 4 luni. Imi puteti spune ce exercitii trebuie sa fac pentru a putea sa imi indeplinesc obiectivul. Rog seriozitate.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MILaurentiu999 a răspuns:

Salut,
In primul rand vreau sa-ti spun ca daca vrei sa faci mai multe tractiuni si sa-ti dezvolti masa masculara necesara pentru asta este nevoie sa faci tractiuni, nu alte exercitii.Deci nu te apuca cu flotari si alte lucrui de genul asta.In al doilea rand sa faci intre 1-5 in 4 luni e un lucru banal, cu un program bine stabilit reusesti sa ajungi la un nivel de 5 tractiuni intr-un timp mult mai scurt.Am sa incerc sa-ti dau cateva sfaturi legat de cum sa-ti faci programul de antrenament.Ce trebuie tu sa stii este ca musculatura si forta se meresc atunci cand cresti progresim nivelul de dificultate al exercitiilor, de exemplu daca tu ai facut la un antrenament un anumit numar de exercitii la urmatorul antrenament nu mai faci la fel, ci incerci sa vi cu o mica schimbare, cu acest lucru vei surprinde mereu organismul si iai vei impune sa creasca in forta si masa musculara pentru a face fata.Acum sa trecem la antrenamentul propriu zis, aici depinde de forta si nivelul tau, exercitiile trebuie facute controlat si cu o mica pauza intre ele, de exemplu daca limita ta e de 1 tractiune poti incerca sa faci 6 tractiuni cu priza medie(adica palmele sa fie paralele cu umerii) cu pauza dupa fiecare tractiune, pauza sa abia in jur de 10-15 sec, cat sa-ti tragi de cateva ori respiratia, dupa ce ai facut alea 6 repetari urmeaza o pauza putin mai mare gen de 1 min si repeti asta de 3 ori.Programul pe care l-am zis ar trebui sa dureze cam 15-20 min, poti sa-l faci de 3 ori pe saptamana, ca sa aiba si musculatura timp sa se refaca. Daca esti la un nivel mai mic, poate chiar nu poti sa faci nicio tractiune, atunci iei un scaun in asa fel in cat cand stai cu picioarele pe scaun sa-ti ajung bara de tractiuni undeva la nivelul gatului, dupa aceea te prinzi de ea si te lasi lent jos, pana ajungi cu bratele drepte, dupa iti dai drumul si repeti, asta ar fi cel mai bun exercitiu daca nu poti sa faci nicio tractiune.Repet nu fa alte exercitii ca le faci degeaba, am vazut pe cineva care zicea sa faci 30-40 de flotari si dupa tractiuni, asta este o prostie, flotarile lucreaza in mare parte alte grupe musculare.

| Anto20034 explică (pentru MILaurentiu999):

Multumesc foarte mult!

4 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Pentru liceul militar, nu? happy

Cu ajutorul unui scaun (sau orice altceva pe care te poti ridica) sau al unei alte persoane, te ridici in pozitia de tractiune cand barbia depaseste nivelul la care este bara, apoi te lasi singur in jos cat mai incet. La inceput le executi asa, iar mai apoi vei reusi sa te ridici singur.

Poti incerca sa te antrenezi si la bare paralele (daca ai, daca nu, gaseste o alternativa) tinand picioarele pe sol (adica ramat invers).

Bafta!

| PumpkinDoll a răspuns:

Incearca flotari mai intai si dupa ce vezi ca poti sa faci 30-40, dar fara sa pici mort dupa ce le faci, incearca cu tractiunile, mai pe scurt incepe cu ce e mai usor

| Cosmin86 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

La flotari lucrezi piept si triceps... la tractiuni intra spate si biceps, care e legatura intre ele? De ce s faca flotari pentru tractiuni?

Care e LOGICA sa lucrezi ALTE GRUPE?