| 1nT3X a întrebat:

am nevoie sa slabesc 10 KG in 3 luni.
Am 1, 72 M si 82 kg, ma duc la sala de 3 ori pe saptamana. Vreau sa imi spuneti ce ar trebui sa fac,dieta,sala, etc pentru a slabi 10 Kg in 3 luni sau mai putin.Ty

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Sunt destul de convins ca raspunsul o sa te faca sa pui mai multe intrebari decat primesti raspunsuri dar o sa incerc ca pari simpatic.

majoritatea proceselor din corp sunt controlate de hormoni.
hormonul care se ocupa cu cata grasime stochezi se numeste insulina.
cand mananci zahar, faina, samd. insulina din sange creste. cand ai multa insulina in sange stochezi grasime.
cand nu mananci chestii ca zahar, faina samd si manaci ce trebuie glicemia creste putin spre deloc si incepe la un moment dat sa scada. Corpul incearca sa tina totul constant ca nu ii place variatia si cand scade glicemia intervine alt hormon sa o creasca. se numeste glucagon. glucagonul favorizeaza arderea grasimilor.

zahar -> glicemie mare -> te ingrasi.
chestii care nu promoveaza insulina -> glicemie mica -> slabesti.

chestiile care promoveaza productia de insulina sunt in principiu carbohidratii, cu cat mai simpli cu atat mai rau.
proteinele promoveaza moderat productia de insulina si nu iti recomand sa mananci mai mult de 40-50 de grame la o masa.
grasimea nu promoveaza deloc productia de insulina deci nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Clar regim, degeaba faci sală daca după aceea maninci orice, atentie la făinoase, pîine prăjituri, sucuri carbogazoase, apă minerală inlocuieste o cu apă plată, sau apă de la robinet, evită prăjelile, fast foodurile daca cumva mai consumi asa ceva, shaormele hamburgherii, cola, astea evită le, si usor usor vei slăbii, nu te infometa, trebuie sa maninci suficient, si sa te hidratezi suficient, minimum 2 litrii de apă pe zi recomanda doctorii. Ce varsta ai? Esti fată sau băiat?

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. e atat de simplu. bafta.

| 1nT3X explică (pentru peperonies):

Cum e posibil sa slabesc doar prin a nu manca zahar, faina, etc?

| 1nT3X explică (pentru peperonies):

Ai explicat bine, inteleg ce spui, dar voi putea sa slabesc in 3 luni 10kg daca fac sala(cardio)+sa nu mai mananc anumite alimente?

| peperonies a răspuns (pentru 1nT3X):

Nu am cum sa iti zic pentru ca nu exista 2 oameni la fel. Eu am slabit 10 kg intr-o luna. Asta inseamna ca si tu o sa poti in 1? Sau in 2? Sau in 3? greu de zis. Mie nu imi place sa fac cardio si singurul cardio pe care l-am facut a fost sa merg 15 minute pana la servici si inapoi. E munca de birou.
Mai mult ca sigur poti daca faci un efort sa iti corectezi obiceiurile alimentare.

| peperonies a răspuns (pentru 1nT3X):

Sunt destul de convins ca raspunsul o sa te faca sa pui mai multe intrebari decat primesti raspunsuri dar o sa incerc ca pari simpatic.

majoritatea proceselor din corp sunt controlate de hormoni.
hormonul care se ocupa cu cata grasime stochezi se numeste insulina.
cand mananci zahar, faina, samd. insulina din sange creste. cand ai multa insulina in sange stochezi grasime.
cand nu mananci chestii ca zahar, faina samd si manaci ce trebuie glicemia creste putin spre deloc si incepe la un moment dat sa scada. Corpul incearca sa tina totul constant ca nu ii place variatia si cand scade glicemia intervine alt hormon sa o creasca. se numeste glucagon. glucagonul favorizeaza arderea grasimilor.

zahar -> glicemie mare -> te ingrasi.
chestii care nu promoveaza insulina -> glicemie mica -> slabesti.

chestiile care promoveaza productia de insulina sunt in principiu carbohidratii, cu cat mai simpli cu atat mai rau.
proteinele promoveaza moderat productia de insulina si nu iti recomand sa mananci mai mult de 40-50 de grame la o masa.
grasimea nu promoveaza deloc productia de insulina deci nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare.

| AlexCristi97 a răspuns:

Am dat copy-paste la un raspuns de-al meu pentru cineva care a intrebat cam aceeasi chestie.
Cel mai ok e sa iti faci tu o dieta, degeaba iti spunem noi ceva cu carne daca tu nu mananci carne sau cu tot felul de chestii care tie nu iti plac. Principiul slabitului e simplu. Corpul tau consuma sa zicem 1500 de calorii (iti calculezi pe net cate in functie de activitatea fizica, greutate, inaltime, varsta, sex) si tot ce consumi sub 1500, corpul iti ia din grasime (asta daca consumi sa zicem 1350), daca consumi prea putine, corpul iti va "manca" muschii, deci pierzi masa musculara.

Evita cu orice pret: dulciuri si orice are zahar, faina si orice are faina, sucuri.
Preferabil sa consumi cat mai putin: Cartofi, orez alb (mai ok e cel integral), faina si alte produse integrale.

Recomandat: Proteine: Piept de pui, vita slaba, ton, peste, albus de ou (galbenusul are multe calorii, poti sa iti faci omleta dintr-un ou si un albus) (e important sa iti iei zilnic doza de proteine, mai ales daca faci si sport).
Legume : Brocoli, salata, spanac, linte si naut (mult mai bine decat fasole), morcovi...

Sport: aici trebuie sa zici ce iti place, oricum tine minte ca 80% alimentatie, 20% sport cand vine vorba de slabit asa ca poti sa mai trisezi sa nu faci tot antrenamentul dar nu e ok sa trisezi cu mancarea. Poti daca iti e pofta sa mananci niste ciocolata neagra si dupa sa faci 10 abdomene+flotari+genoflexiuni.
Inotul e foarte bun pentru slabit, dar sa nu iesi de la sport si sa mergi sa iti iei o shaorma (cum mai faceam eu).

Sunt deschis sa iti dau sfaturi asa ca nu ezita sa imi trimiti un mesaj daca vrei mai multe detalii.