| Andrei1106 a întrebat:

am niste frane hidraulice pe bicicleta Zoom hb850 si sunt multumit de ele,franeaza bine,dar maneta de fata are cursa foarte scurta, nici 1cm si e deranjant.ce sa fac?

1 răspuns:
| tintareco a răspuns:

Forma manetelor ne amintește imediat de vechile frâne hidraulice Shimano sau chiar de modelele mai vechi de la Hayes. Rezervorul pică perpendicular pe ghidon, având un capac ușor de desfăcut facilitând astfel aerisirea acestora. Maneta nu are o formă prea ergonomică oferind susținere moderată în capătul acesteia. Cu toate acestea, frânele nu sunt gândite pentru trasee extreme, deci nu vei avea nevoie de o precizie ieșită din comun. Distanța manetei față de ghidon poate fi însă ajustată cu ajutorul unui inbus, fapt pe deplin apreciat în această clasă de preț. Maneta se prinde de ghidon cu ajutorul unui șurub, dar pentru a fi montată va trebui să dai jos manșoanele de pe ghidon. De asemenea, țin să menționez că manetele nu sunt de tip flip-flip, deci nu pot fi inversate.