| marco74 a întrebat:

Am o bicicletă KTM Chicago cu frâna mecanică pe disc și de la un timp frâna pe spate nu prea mai tine. Acest lucru se întâmplă doar când mă urc pe ea. Când o țin ridicată, învârt roata și pun frâna aceasta ține perfect. Știe cineva ce pot să îi fac?

Răspuns Câştigător
| Edmonds2342 a răspuns:

happy Prietene, frana este aceeasi și când ridici bicicleta dar și când ești pe ea. Nu ți se pare logic să frâneze mai greu când are o greutate de cărat decat când e fara greutate pe ea? Cel mai probabil s-au tocit plăcuțele și este distanta mai mare intre plăcute și disc. Le mai poți strânge din sufa, daca inca nu e necesar schimbul de plăcute.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica placutele de frana. Normal ca nu tine cand esti si tu urcat pe bicicleta.

| Alfred0703 a răspuns:

Probabil s-au tocit placutele de frana.