| JellyPie31 a întrebat:

Am o intrebare.Am 16 ani si fac sala de 3 luni.Sunt slab de felul meu si ma gândeam sa iau proteine si ma gândeam la Pro MASS de la ProNutrition.Aceste proteine sau altele afectează potenta.Alte recomandări?

12 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu, sunt suplimente 100% naturale. Poti incerca Serious Mass sunt cu mult peste, dar iesi mai bine din punct de vedere financiar daca înveți sa mananci.

| wannabe a răspuns:

Ai 16 ani, ce masa musculara vrei sa ai dupa 3 luni de antrenament? Mananca sanatos si fa mult sport. Nu vreau sa te descurajezi. Insa tesutul muscular se dezvolta in timp, iar rezultatele apar dupa ani. Fiecare organism este diferit. Citeste mai mult despre structura ectomorfa. Muult mult succes iti doresc! Iar succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta niciodata

| PersonajFictiv a răspuns (pentru wannabe):

Apar si dupa 3 luni daca stii ce faci, cum sa faci si ce sa mananci. big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Apare o rola dupa 3 luni... abia te incalzesti in 3 luni.

Poate 3 ani vrei sa zici ( asta cu 4-5 mese pe zi + Antrenamente dure ).

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Cosmin86):

A pus o cunostinta in 3 luni in asa fel incat s-a schimbat radical.
Antrenamente dure plus nu stiu cate tipuri de proteine.
Din ce banuiesc, e ca s-a bombardat cu nu stiu cu cate tipuri de suplimente.
Si mai stiu inca un caz, tot asa, lua cate vreo 4, 5 tipuri de proteine.
S-au jucat cu sanatatea iar acum nu am idee ce fac si nici cum sunt, insa au pus in 3 luni cu un pret ce nu cred ca merita.
Apoi, inteleg ce zici tu, si e adevarat, daca vrei masa musculara care sa nu "pice" de pe tine imediat dupa ce te lasi de sala ( ca asa se intampla in cazul in care masa ta musculara e facuta din nu stiu ce produse ci nu din munca multa si nutritie adecvata) e asa cum spui, n-ai ce sa faci.
Apoi, inca ceva, in experienta persoanala, eu am pus in 3 luni ceva, nu foarte mult, dar nici de ignorat.E adevarat, am castigat putin in 3 luni, dar nu e 0, e un pic mai mult.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Cosmin86):

Apropo,am observat ca esti specializat in sport, ca sa zic asa, ai ceva experienta si faci sala de mult timp, stiu ca am pus de mult o intrebare si te tin minte de acolo ca mi-ai dat un raspuns folositor.
Trebuia sa fi expert TPU dupa parerea mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

"ca asa se intampla in cazul in care masa ta musculara e facuta din nu stiu ce produse ci nu din munca multa si nutritie adecvata"

Asta e un mit. si cand e facuta prin munca, TOT PICA atunci cand n te mai antrenezi ( poti incetini procesul mancand suficiente proteine ), deoarece muschii intra in stare CATABOLICA.

Ce inseamna 4-5 tipuri de proteine? Ca unii oameni spun "proteine" si suplimentelor care au ZERO proteine.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream la multe gainere care au continut ridicat de proteine.
Si, cate oua e ok sa mananci pe saptamana, exista o limita "normala"?

| Cosmin86 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

De fapt gainerele au continut ridicat de CARBOHIDRATI ( + enzime si altele ).

Un gainer nu are nici macar 50 % proteina... multe au 25-30 % maxim, iar restul... carbo happy

Legat de oua... depinde daca sunt de tara sau din comert. Daca sunt de tara, mananci cate vrei ( eu bag 2-3 pe zi, deci 10-15 pe saptamana si sunt perfect sanatos ).

Din comert... limiteaza-te la 2-3 pe saptamana, si-asa sunt de la gaini crescute cu hormoni si alte porcarii.

| Al999 a răspuns:

Daca esti o persoana slaba(ectomorf) eu iti recomand sa ei mai degraba un gainer decat o proteina.
http://m.myprotein.ro/......15587.html
Produsul din link contine:
Conţinut per 100 g:
Valoare energetică: 1859 kJ
Calorii: 444 kcal
Proteine (ca atare): 34, 9 g
Carbohidraţi: 47, 4g
Grăsimi: 6, 2 g
Si eu fac sala de un an jumate si au aparut rezultate fara sa iau vreun supliment nutritiv(creatina, proteina.), totul depinde de tine.
Sper ca te-am ajutat.

| kissa00232 a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa iei proteine ai doar 16 ani si nu devii puternic din doar 3 luni trebuie mai mult timp sa frecventezi sala/
Mananca fructe legume si fara fast food

| Cosmin86 a răspuns (pentru kissa00232):

Muschi cu fructe si legume? Apuca-te de sah