| Bucur_Alex_1987 a întrebat:

am o intrebare azi ma apuc de sala dar scopul meu este sa dau putin din burta jos adica am foarte putina burta si am citit ca daca vrei sa slabesti pierzi masa musculara deci nu o sa ma duc azi sa trag de fiare sa ridic greutati daca pana la urma o so pierd ca eu vreau sa slabesc
Faza e daca am duc ce sa fac? de exemplu pot sa imi lucrez pieptul si la sfarsit sa fac cardio esentialul e sa nu ridic greutati daca vreau sa slabesc ca oricum pierd masa musculara daca cineva imi poate zice " azi te duci la sala faci aia aia etc " mersi funda

Răspuns Câştigător
| Bucur_Alex_1987 explică:

Da.

24 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Pai daca vrei sa dai burta jos automat faci la sala cardio de 3-4 ori pe saptamana, foarte simplu, daca vrei sa ai si masa musculara faci 1-2 ani antrenament de masa musculara+alimentatie specifica si dupa faci jumatate de an definire+alimentatie specifica.Acum totul ramane la tine.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru SiLaS):

Vine vara, mai bine merg la strand si am un abdomen mai frumos decat sa am maini mari ma gandesc nu ar fi bine sa slabesc putin adica stratul meu de grasime de pe abdomen nu e mare chiar foarte mic dar ala trebuie dat jos sa se vada patratelele si doar dupa sa ma apuc de masa musculara greutati etc

| SiLaS a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Cand o sa te apuci de masa musculara o sa pierzi din abdomen, prima data masa musculara dupa definire, doar daca vrei sa ramai cu six pack ul dorit de toti copiii.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru SiLaS):

Si doar de curiozitate am timp sa imi fac un abdomen cat de cat rezonabil pana la vara?

| SiLaS a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Da,depinde de tine, fa cardio de 3-4 ori pe saptamana si scoate treptat din carbohidrati, calculeaza-ti deficitul calori si o sa reusesti sigur.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru SiLaS):

Acuma manac mancare fara carbohidrati de exemplu piept de pui piept de curcan salata iaurt dietetic cu seminte si din astea, am auzit ca cardio este mult mai eficient daca il faci dupa un atrenament de sala ce antrenament as putea face adica brate nu pot ca pierd masa musculara de exemplu

| SiLaS a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Inteleg,atunci poti sa faci cardio dupa un antrenament mai usor sau intr-o zi libera

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru SiLaS):

Si ce poti sa imi recomanzi sa fac la sala? ceva ca sa nu imi irosesc timpul adica masa musulara nu pot sa fac altceva ce pot sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Ce vrei tu se obtine in 3-4 veri, nu intr-una singura ( adica 3-4 ani, ca sa intelegi ).

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru Cosmin86):

Sa fiu sincer fac asta de o saptama si cunosc persoane care cu vointa au reusit si in doua luni faza e ca eu am avut abdomen numa ca m-am ingrasat putin am un strat foarte foarte mic de grasime pe burta daca e eu imi si simt patratele daca le apas le am formate am lucrat mult la ele doar ca nu se vad din cauza stratului de grasime nu vreau sa fiu ca un culturist pana la vara vreau doar sa merg la strand si sa nu trebuiasca sa imi "sug burta"

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Ma, orice slabanog are abdomen. AIa care au reusit in 2 luni sunt slabanogi, nu au muschi.

Cel mai bine e sa ai si abdomen si muschi, asta dureaza ani buni ( nu are treaba cu sa fi "culturist", ca un culturist n-o sa fi nici dupa 20 de ani, stai tu linistit ca nu ai cum ).

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru Cosmin86):

Ce incurajare laughing oricum mersi de sfaturi o sa incerc sa vad daca rauesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Zi ce program de antrenament ai si ce alimentatie.

Si iti spun eu concret daca reusesti sau nu, nu merge pe ideea ca "o sa vad"

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru Cosmin86):

Deci iti zic ce am facut azi m-am trezit si am mancat niste cereale dinalea musli pentru slabit cu iaurt dietetic dupa am fost la sala am tras la piept 10 serii de 15 ridicari dupa am mai facut ceva ca sa transpir putin dupa m-am bagat la cardio bicicleta si tot un fel de bicicleta nu stiu cum se numeste ei bine acuma am ajuns acasa am mancat un piept de pui cu o salata de varza morcov si rosii si o chifla si jumate de paine neagra cu seminte mai incolo cred ca o sa mananc niste nuci si poate imi fac un shake daca imi poti da tu un program mai bun chiar as aprecia faza e ca eu nu vreau acuma sa fiu ca un foto model tin sa mentionez cand am fost mic am fost grasut acuma sunt mai ok am 69 de kg si 1.84 inaltime pieptul il am cat de cat format dar am un strat de grasime pe burta adica de exemplu daca ma incordez si imi apas pe burta imi simt patratelele dar sub stratul acela de grasime eu vreau ca pana la vara sa scap de el nu vreau sa am maini de 50 de cm sau ceva sau sa pun forta acuma vreau doar ca vara asta sa merg la strand si no mai bine pot sa imi dau jos tricoul orinunde decat sa am maini mari vreau sa ti cont de faptul ca stratul de grasime nu este asa mare daca scap de el si fac niste exercitii automat ceva sigur o sa se vada numa ca nu vreau sa ajung cum am zis sa imi "sug" burtica la piscina sau undeva multumesc mult si apreciez ca te implici

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

E ok alimentatia ta, lipsesc fructele. De la o chifla jumate, ramai la jumatate de chifla happy

p.s. : oricine se apasa pe burta are patratele, oricine are patratele, problema e sa le faci vizibile.

Programul e ok, dar bicicleta nu e ft eficienta. Mai bine alergi pe banda ( sau in parc, cand se incalzeste ).

La alimentatie ti-am zis : mai adauga fructe. Dimineata mai mananca si altceva in afara de cereale ( + combinatie cereale cu iaurt nu e prea ok ), incearca sa mananci oua fierte cu paine integrala ( 1-2 felii ) sau altceva de genul.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru Cosmin86):

Alerg de 3 ori pe saptamna undeva la 4-5 km si imbracat bine adica sa transipr si ce spui reusesc sa fac ceva? nu ma refer la un corp deala sa moara fetele da ceva ca sa no sa arate cat de cat ok

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Tu vrei sa faci tensiune? E stupid sa alergi imbracat bine ca sa transpiri.

Transpiri = pierzi apa, NU arzi calorii. Chiar o sa-ti afecteze inima.

Transpiratia trebuie sa fie un efect secundar al efortului, NU s-o fortezi tu.

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru Cosmin86):

Ok deci ce zici dau burtica jos in ritmul asta pana la vara?

| Bucur_Alex_1987 explică (pentru Bucur_Alex_1987):

E vreo problema daca azi am clacat adica am iesit afara cu baietii si am baut o bere si am mancat o jumate de portie de piure cu snitel? adica sunt foarte dezamagit de bine e problema mare daca am clacat odata?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bucur_Alex_1987):

Nu, chiar e ok sa trisezi periodic( gen 1 data pe saptamana ), ca sa-ti accelerezi metabolismul.

| KraddyQ a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa faci un anumit de abdomene si flotari acasa si nu te "omori" cu ridicat-ul greutatilor la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru KraddyQ):

Abdomene si flotari = antrenament de copil mic

| Costeluus a răspuns:

Nu mai bine te duci si tragi de fiare ca sa te faci un baiat mare? Cu timpul cu cat depui mai mare efort si alimentatie e corecta burtica dispare. asa nu ai nimic de pierdut, caci daca vrei doar sa slabesti o sa fii o aschie! acum depinde de tine

| Paduraru_Erik_1996 a răspuns:

Nu mai mânca! :-))))))