| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU,
Am o întrebare mai amplă dacă ma puteți ajuta, o sa încerc sa o reduc sa fie mai simplu
am 16 ani, am fost gras, am slăbit pana la 57kg(eu cu 1.76) și tot nu mi se vad pătrățelele.
Am început sala și sunt foarte fix cu caloriile, însă stau pe undeva la 1800 și nu au început sa se vadă pătrățele încă, doar puțin, deși eu sunt de mult timp in menținere plus sala în fiecare zi...
Azi m-a luat raul la sala pentru ca am mâncat 1100 calorii pana sa merg la sala...
Acum, eu as vrea sa pun și masa musculara și sa mi se vadă și abdomenul. Pe ce sa merg, deficit sau surplus?
As aprecia enorm dacă mi-ai ați răspunde

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mămică,daca nu papi proteine și nu faci sala cel puțin un an jumate(da' asta cand ești mare), nu pupi pătrățele.

| Adolescentul551 a răspuns (pentru Catrice):

Asta fac deja, îmi ating necesarul de proteine

| siriusblack98 a răspuns:

Si ce cauti pe deficit caloric la 57kg si 1, 76? Esti mai slab decat ar trebui in mod normal. Nu ti se vad patratelele pentru ca nu ai respectiva grupa musculara lucrata. Odata ajuns la greutatea dorita, renunti la deficitul caloric si la intensiv cardio si te apuci de antrenament de masa musculara plus un regim bogat in proteine. Vezi ca ai nevoie de 2g/kg zilnic. Instructorul ala al tau nu te-a invatat nimic din toate astea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca nu ai masa musculara suficienta sa se vada. Greutatea ta pe hartie e chiar mica, dar esti skinny fat. Adica ai putine kile si alea care sunt sunt grasime. Bravo, ai inceput sala, rezultatele nu vin de azi pe maine. Genetic nu esti foarte avantajat, asa ca vei avea de tras. Stai la mentinere, nu mai slabi si antreneaza-te din greu, inclusiv putin abdomen. Intr-un final vor veni si rezultatele(un an, doi).

| Cineva797406016386 a răspuns:

Tutorial ca să ai pătrățele : -ia un pix din caș
-faci pe abdomen pătrate
- mergi prin oraș la bustul gol (vara și când se termină cu covidel)

| curiozitateamea81 a răspuns:

Depinde de antrenament, daca faci cardio 1 ora + iti recomand surplus, daca vrei sa te mentii mananca mai putin din toate si foarte multa apa, eu iti recomand cardio mult si surplus caloric

| Adolescentul551 a răspuns (pentru curiozitateamea81):

Am instructor și nu fac cardio, fac doar antrenament