| Alex2526 a întrebat:

am o intrebare.
Spuneti-mi si mie niste suplimente pentru dezvoltare masa musculara, sunt incepator, am 17 ani 1.80 si 68kg.
As vrea si link de la ele.
Fara raspunsuri de genu" mananca mai bine sau etc".
Ceva ieftin si bun.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva, povesti

| Cosmin86 a răspuns:

1. Nu exista "ieftin si bun", exista "ieftin si prost". Restul sunt aberatii

2. Fara sa spui ce alimentatie ai, CUM poate cineva sa-ti recomande suplimente, FARA sa vada ce lipseste?

Asa din burta oricine iti poate face recomandari.

| Dragoselgwns a răspuns:

Calea mai usoara este un weight gainer tip gfx 8 care are si carbohidrati si proteina. "mananca mai bine sau etc" de fapt este cea mai buna optiune, sa iti spun si de ce. Daca tu bagi weight gainer (preparat cu continut de carb si proteina) si ai fost la sala, iar tu in ziua aia ai ars 2500 kcal si tu ai bagat din weight gainer 400kcal si din mancare 1500 kcal, normal ca nu o sa cresti. De inceput trebuie sa iti numeri caloriile si sa faci o hipercalorie usoara de 200-400kcal, hipercaloria usoara si simpla te intereseaza de inceput (adica nu o sa stai sa iti numeri si gramele de proteina, carb sau grasimi ). Mai incolo cand te definesti trebuie sa stii si cate grame din fiecare bagi. In principiu de inceput macronutrientii trebuie sa arate asa 50% carbohidrati 30% grasimi si 20% proteina. Nu te lua dupa auzite ca daca bagi super multa proteina o sa cresti, creste muschiul si cu maxim 1.5g per kg corp. Nu exagera cu hipercaloria f mult pentru ca o sa pui f multa grasime. In principiu bagi carb pentru ca ei iti cresc metabolismul si pui pe tine mai repede.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Dragoselgwns):

Nu ti se pare prea mult zahar? Ma refer la gfx 8