| DanieluS1 a întrebat:

Salut tpu..am o problema..am 17 ani si 1.82..de cand eram mic eram obisnuit cu sportul. insa m-am ingrasat putin si acum o luna mi-am pus in cap sa slabesc si sa fac masa musculara. am mai avut tentative insa nici o data asa serios ca si acum...am inceput un program foarte dur si eram si foarte motivat. nu aveam un program asa strict cu o dieta, mancam doar la pranz si la ora 6 si mancam doar ce continea fibre si proteine, si in rest foarte mult sport in special flotari faceam cate 240 pe zi, faceam 120 la ora 3 si 120 la ora 9, dar faceam cate 20 pauze- alte 20 pana facem 120... + haltere dar putin vreo 80 pe zi si mai faceam abdomene 112 + 112 si apoi seara la fel 112 + 112 si genoflexiuni cam 100-100..stiu ca poate pare mult insa asa faceam nu mint ca nu am dc ca asta ar insemna ca ma mint pe mine, am facut asta timp de 2 saptamana a 3 saptamana mai usor si apoi am luat o saptamana pauza nu mai puteam nici dimineata sa ma trezesc sa merg la scoala, era foarte greu, si in pauza de o saptamana am inceput din nou sa mananc, si ieri imi zice maica-mea ca ce m-am ingrasat asa mult, (fara ca ea sa stie ca incercam de fapt sa slabesc) si acum mi-am pierdut speranta, am muncit atat si mai rau am facut. si totusi vreo sa o i-au de la inceput imi poate cineva recomanda un program, nu am sala in oras ca as fi mers, am o obsesie pe picioare si pe fund sunt mai grase, circumferinta la un picior sus este de 54 de cm iar fundul de 96cm la burta 78, iar la piept doar 91as dori sa am la fund vreo 91-92 la burta 73 iar la piept 98-100. deci va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| dariusbumbescu a răspuns:

Buna sun Bumbescu Darius si am un prieten care a trecu prin aceeasi problema, insa eu l-am ajutat.Si iti voi zice cum:tu trebuie sa faci un sport care iti place tie daca ai mai multe fa-ti timp pentru ele.Nu trebuie sa faci cu gandul ca vei slabi sau asa ceva pentru ca nu va mai avea efect crede-ma, nu te intreba de ce si doar ascultama.Gndestete can practici sporturile ca vei ajunge la apogeu in acel sport si o privesti ca o cariera pentru ca degeaba faci sport slabesti si te ingras iar :-J.Si fi atent in timpul saptamani iti recomand o ora de sport si sambata si duminica stai linistit ca sa se obisnuiasca oasele cu programul si sa aiba efect. Crede-ma daca vei face asta intr-o saptamana vei vedea rezultate.Si sa nu mai mananci grasim alea alea sti si tu. daca faic asta o luna gred ca vei slabi ca prietenul meu vreo 10 kg. daca faci intensiv chiar 15 sau mai mult.fa ce zic si nu numai ca vei slabi dar vei face si muschi.fibra musculara si vei arata bine.mentionez ca prietenul meu era la fel ca tine si acum arata f bine. Sper ca te-am ajutat

1 răspuns: