| Salvador354 a întrebat:

Am o problema, de ceva timp nu mai cresc in masa musculara, in schimb imi creste forta si tesutul adipos. Este posibil ca forta sa se mareasca fara ca masa musculara sa creasca?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Foarte bine daca ai echipament! Repetarile mai multe nu se datoreaza fortei. Acolo inseamna ca ti-a crescut rezistenta. Daca tu executi exercitiile corect (sau cum le executai inainte), fara sa fi gasit involuntar o metoda de a "trișa", cu greutati mai mari, atunci da, ti-a crescut forta. Acum, nu ai de unde sa stii ca e fara masa musculara. E posibil sa fi pus si masa musculara si tesut adipos, mai ales daca esti intr-un surplus mare sau nu ai o alimentatie prea "curata", cam vin la pachet. Oricum masa musculara pura nu pune nimeni, tocmai de aia se alterneaza perioadele de masa cu cele de definire. O idee ar fi sa schimbi antrenamentul, dar cat timp progresezi intr-un fel sau altul eu zic ca poti sa nu-ti faci griji.

Ah, de asemenea, pentru ca vad ca au ajuns toti "expertii" la intrebarea ta:
1. Poti lucra linistit cu greutati si daca ai sub 18 ca tot cresti (banuiesc ca stiai oricum)
2. Masa musculara si forta au mare legatura, iar cand iti creste masa musculara va creste neaparat si forta. Exista varianta cealalta in care sa creasca doar forta, fara masa, insa NU exista sa ai masa musculara mare si 0 forta cum zice un altul mai sus.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce spui tu prin "forta" inseamna ca-ti creste energia. Carbohidratii cresc tesutul adipos si dau acest bust de energie!
Renunta la carbohidrati si mananca mai multa carne cu salate crude si iti va creste masa musculara, scazand tesutul adipos.

| AnastasiaK a răspuns:

First of all, ce a zis aiurita de mai sus (Annastassia) e o mare prostie.

Da, e posibil sa iti creasca doar forta, in functie de cum te antrenezi. De aia powerlifterii au un tip de antrenament, iar bodybuilderii altul. Dar cum stii ca ti-a crescut forta in perioada asta? Ai echipament acasa?

| Salvador354 explică (pentru AnastasiaK):

Da, am gantere, haltera si pot folosi greutati mai mari, pot face repetari mai multe etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Salvador354 explică (pentru AngelErmin):

Am 20 laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru Salvador354):

Foarte bine daca ai echipament! Repetarile mai multe nu se datoreaza fortei. Acolo inseamna ca ti-a crescut rezistenta. Daca tu executi exercitiile corect (sau cum le executai inainte), fara sa fi gasit involuntar o metoda de a "trișa", cu greutati mai mari, atunci da, ti-a crescut forta. Acum, nu ai de unde sa stii ca e fara masa musculara. E posibil sa fi pus si masa musculara si tesut adipos, mai ales daca esti intr-un surplus mare sau nu ai o alimentatie prea "curata", cam vin la pachet. Oricum masa musculara pura nu pune nimeni, tocmai de aia se alterneaza perioadele de masa cu cele de definire. O idee ar fi sa schimbi antrenamentul, dar cat timp progresezi intr-un fel sau altul eu zic ca poti sa nu-ti faci griji.

Ah, de asemenea, pentru ca vad ca au ajuns toti "expertii" la intrebarea ta:
1. Poti lucra linistit cu greutati si daca ai sub 18 ca tot cresti (banuiesc ca stiai oricum)
2. Masa musculara si forta au mare legatura, iar cand iti creste masa musculara va creste neaparat si forta. Exista varianta cealalta in care sa creasca doar forta, fara masa, insa NU exista sa ai masa musculara mare si 0 forta cum zice un altul mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| iamcristinab a răspuns:

Ai grija la alimentatie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru iamcristinab):

Adica?

Răspuns utilizator avertizat