| Leo0008 a întrebat:

Salut TPU.
Am o problema.
Fac sala de 6 luni și nu pot pune niște colegi la scanderberg, sunt leșinat.
Nu am forta aia în scanderberg.
Dar tractiuni, flotari, stat în mâini sau ridicări pot sa fac multe.
Am forta, dar la scanderberg sunt praf.
Eu sunt mai scund și abia pot sa îl imping pe prietenul meu inalt care el nu a făcut sala.
Ce e greșit la fizicul meu?:/
Tot ma bate la cap ca degeaba fac sala.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Pentru skandenberg se fac alte exercitii la sala: ramat cu rolling thunder, rotatori cu prosop + discuri si altele.

2. Ce tehnica ai? Top-roll, hook, side, push, etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scanderberg-ul nu este doar forta. Forta este un factor important dar trebuie sa ti cont de postura, tehnica, etc. Cum iti plasezi centrul de greutate... Daca este mai inalt, are un brat mai lung si o mana mai mare este mai avantajat dar chiar si asa, cu tehnica il pot pune jos.

| trophin a răspuns:

În primul rand nu contează ca e mai mare, atunci când îl împingi încearcă sa te folosești și de picior.
La sala probabil nu forțezi ci doar teatrizezi... Și pe lângă ce prafuri sau pro-masa musculara folosești la micul dejun care doar îți vin înapoi atunci când le sorbi, dar încerci sa fii Gangsta.
Stai de vorba cu un trainer de la sala sau un cunoscător. Te va ajuta