| Balicescu_Alex_1997 a întrebat:

Salut TPU am putina burta dar de vreo 3 sap ma duc la alergat cam asta fac la alergat ( cand pot sa ma duc ) incalzire, 5 ture de stadion dupa 1 mers dupa 3 ture dupa 1 mers si la final 2 ture plus intindere la final ce parere aveti e ok?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| relian a răspuns:

Ce parere am? Faci ture de teren,asta e bine pentru musculatura,dar nu ai spus nimic de ce maninci,cit maninci etc.

Sportul nu-ti va da jos burta,daca energia ce o consumi alergind este mai mica decat ce bagi in burta prin gura laughing

Deci daca vrei sa slabesti,va trebuie sa reduci mincarea,poti slabi si fara sa faci absolut deloc sport.
Nu stiu de unde au oamenii ideea asta ca daca faci sport slabesti laughing este ca si chestia ailanta,daca transpiri inseamna ca slabesti,alta timpenie,pentru ca atunci cand transpiri de fapt elimini apa din organism,organismul pierde apa,aia se intampla.

Bine chestia asta cu transpiratu era corelata cu faptul ca faci miscare,depui efort,dar efortu asta trebuie corelat cu mincarea.

Miscarea este buna doara sa iti tina in forma organele,muschii in general organismul,iar alergatu este cea mai buna optiune,prin alergat misti toate alea din corp.

Sa d ai jos burta,aia trebuie sa reduci mincarea,altfel o sa observi ca in loc sa slabesti, ori sa fii mai subirel, o sa fii mai mare laughing pentru ca muschii se umfla, grasimea iese si aia in evidenta, cam asa se intampla.
Nu trebuie sa faci intindere sau ce spui, un alergat asa usor este de ajuns ca miscare.

De mincare trebuie sa te ocupi sa poti da jos burta ce spui.Bafta

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru relian):

Eu alerg mai mult ca ma simt bine dar de mancat mananc ok zic eu m-am îngrășat ca m-am lasat de fumat? oricum burta e putin iesita nu te gandi ca e ditamai

| relian a răspuns (pentru Balicescu_Alex_1997):

Fumatu este o alta idee gresita la oameni.Multi cred ca daca fumezi slabesti laughing exact ca si cu transpiratul sau cu sportu.
Deci fumul nu te slabeste,fumul iti afuma plaminii si ce o mai face rau,dar de slabit nu o sa slabesti de la fumat,logic nu ai cum.

Nu ma gindii ca ai ditai burta,burtile alea bombate nu-s de grasime,alea is intestine marite de la bautura de la mincare la cei care se ocupa cu asa ceva.
De alergat e bine ca alergi sa mentii musculatura in conditii bune.
Cum am spus slabesti si stind in pat,fara sa misti un pai laughing iti spun din experienta,nu din ce citesc ori aud la altii.

Deci sunt multe chestii gresite,ma refer pe care oamenii le considera ca fiind cauza ingrasarii ori a slabirii.
Pe linga cele enumerate mai amintesc "mincare sanatoasa " laughing alta idee balarie.
Poti sa maninci numai produse din padure,te faci cit china daca maninci mult.
Oamenii tot cauta nod in papura laughing ba e mincarea de vina,nu-i sanatoasa de aia se ingrasa,ba cas stresati si alte motive,toate is numai motive.

De la sters ar trebuie sa slabesti nu sa te ingrasi,asta pentru ca stresat fiind nu prea mai ai chef de mincare,asa ca stai mai mult nemincat,ori maninci f putin.

Nu se ingrasa nimeni de la aer sau de la apa,sau de la stres,ori de la mincare nesatoasa,sau mincare cu chimicale sau alte povesti.

Oamenii nu stiu pe ce sa mai dea vina pentru ce baga in ei laughing vor sa bage la ghiozdan cit de mult,dar sa nu se ingrase.
Ei asa ceva nu merge.
Cam despre asta este vorba, despre mincare, totu tine cit maninci si cit efort fizic, psihic depui, adica cita energie consuma organismul si cita energie bagam in noi sa il alimentam.

Daca umplem rezervorul si o lalaim, la ce sa ne asteptam? Ne facem cit China laughing

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru relian):

Am 2 ani si de cand m-am lasat de fumat

| haileewatson a răspuns:

Cardio e bun pentru sanatate, dar ca sa scapi de burta trebuie sa mananci clean si sa slabesti. Deficit caloric + mancare curata + sport si abdomene. Dupa ce dai jos stratul de grasime o sa se vada si abs.

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru haileewatson):

Abonamentele nu ajuta la slbarie dar mai mult vreau sa alerg ca imi place vreau sa prind rezistenta nu neaparat sa slăbesc ca sunt ok doar e putina burtica?

| Amethyst01 a răspuns:

E bine, combinat cu o alimentatie echilibrata. In procesul de slabire 80% conteaza nutritia si 20%- sportul.

| Balicescu_Alex_1997 explică (pentru Amethyst01):

Am început sa mananc mai sanatos