| ioneldan a întrebat:

am si eu o intrebare cam ciudata: cand nea masurat la scoala acum 5 luni aveam 1.74 m. si azi am pus-o pe mama sa ma masoare si mi-a iesit 1.72. ma masurat punandumi rigla pe cap si facan un semn unde vin si aveam 1.72 m.( cea ce mi s-a parut ciudat cand acum 5 luni aveam 1.74 m). dupacea a pus ruleta pe perete si m-am pus pe ea si aveam 1.77( la scoala ne masura tot la fel cu ruleta). tata e inalt are 1.80 - 1.82 si sunt aproape cat el. oare am descrescut din cauza ca mama mea e mica( are 1.62) sau ma masurat gresit prima data?

14 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Mai...eu sunt convins ca la toate masuratorile au facut gresit( mai putin la scoala, dar chiar si acolo se poate). Hai sa iti explic: din ce vad eu aici, mama ta e mai scunda decat tine, deci cand te-a masurat s-a intamplat urmatorul lucru. Atunci cand masori ceva, sau faci citiri pe un aparat de masura, orice se face din ochi, daca nu stai drept in fata masurii vei citi eronat. Mama ta fiind mai scunda, nu citeste pe ruleta exact in dreptul tau, ci putin mai jos, adica sub un anumit unghi, nu la 0 grade, de aici eroarea. La fel, daca vrei sa te masori singur, nu prea iti iese, doar daca te pui in fata oglinzii. De descrescut nu ai cum, numai daca te catapultezi de pe scaunul pilotului din avion( si nici acolo nu merge mai mult de doua ori- ca la o catapultare scazi cu un centimetru) ceea ce nu cred ca e cazul tau; sau daca prin cine stie ce imprejurari( de exemplu transporti niste greutati mari) ti se tocesc vertebrele unele de altele). Dar iar nu e cazul tau, pentru ca asta se intampla intr-o perioada mai lunga de timp.
Toata treaba sta in citirea corecta.
Pa, pa!

| InnocentLoovee a răspuns:

Te-a masurat gresit prima data, cu siguranta.

| tlaura a răspuns:

Sigur te-ai masurat gresit prima datawinking

| Jackul336 a răspuns:

Dimineata esti mai inalt cu 2 - 3 cm decat seara
cand dormi ligamentele osoase se lungesc putin
apoi me masura ce stai ziua in picioare, mergi, etc ligamentele se taseaza si scazi
1.77 aveai dimineata incaltat, seara 1.72 descaltat deci ai cam 1.73 in medie

| ioneldan explică (pentru Jackul336):

Pai mam masurat la 17; 00

| Jackul336 a răspuns (pentru ioneldan):

Depinde si cum tii barbia daca alungesti putin gatul sau nu!

| costel121 a răspuns:

Depinde cand te-ai masurat atunci. daca te-ai masurat dimineata normal ca aveai inaltime mai mare... daca te-ai masurat seara o aveai mai mic din cauza presiuniiwinking

| Gray77 a răspuns:

...Te-am masurat gresit nu poti masura exact cu rigla chiar daca faci semn stai linistit nu pot creste apoi descreste si apoi iar sa cresti.

| NuMaSuporti a răspuns:

Din cauza masturbarii

| gнσѕт a răspuns:

Te-ai masurat gresit prima oara si poate in 5 luni ai crescut laughing :*

| prada26 a răspuns:

Caut admini server de cs nou hostat
romania.toolz.ro

| Deeedde a răspuns:

Buna! Stai linistit se intampla foarte des ca masuratorile sa nu corespunda. Poate la scoala nu ai fost masurat corect sau poate acasa! Sfat: masoara-te de mai multe ori ca sa vezi care este cu adevarat inaltimea ta!

| sebisori a răspuns:

Parerea mea e ca mai bine te-ai duce la doctorul tau de familie si te-ai masura acolo.De obicei e cea mai sigura emtodawinking