| sskrillex96 a întrebat:

Am si eu vreo 3 intrebari legate de masa musculara si exercitii, mai exact de culturism
1. De ce scad in masa musculara? De vreo 5 luni am un program de antrenament pt acasa pe care l-am facut continuu si dupa primele 2 luni de exemplu la bicepsi aveam ce sa incordez,dar in urmatoarele luni sau dus dracu toti muschii, mai mult au scazut decat sa creasca :/.
2. La piept in primele 2 luni am crescut destul de mult, eram multumit dar in continuare nu s-a mai intamplat nimic, am stagnat cred eu, ce pot sa fac sa trec peste asta?
3. Tot la piept atunci cand fac extensii cu gantere de multe ori simt cum se incordeaza mai mult bicepsii si mai putin pieptul, de ce, ce nu fac corect?

Răspuns Câştigător
| alin100 a răspuns:

Salut

1.O cauza in pierderea masei musculare este,daca te opresti din exercitii,nu mai mananci bine,si aici ma refer la alimente cu proteine:carne,peste,oua, lapte, caju, migdale, nuci etc.

2.Da,ai dreptate, probabil a aparut stagnarea.Continua sa te antrenezi intens si sa mananci bine si vei creste.

3.Cred ca nu faci corect.Cand lucrezi pieptul activezi tricepsul, si nu bicepsul.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,muschi se adapteaza trebuie sa faci max intervales, uite asa fac eu
tractiuni, flotari, genoflectiuni, la piept, in serii
prima oara fac de exemplu cam 50 din fiecare apoi cresc greutatea ganterelor si fac 60, apoi a treia serie sinuciderea o numesc fac la maxim pana numai pot, manca multe proteine
calorii proteine grasimi
Carne de curca 179 24.5 8.5
Carne de miel 260 18 20
Carne de oaie 181 17 12
Carne de porc slaba 142 20.4
Carne de pui 142 21 6
Carne de vaca slaba 104 20.4
Crap 104 18.9
Ficat de porc 146.2 19 3
Stavrid 114 21 3
Branza de burduf 27.4 27,4
Lapte parf 498 27 24
Telemea de vaci 273 19.4 20.4
Fasole boabe 303 23 1.7
Masline negre 437 20 35
Cascaval 233 25 19
Telemea de vaci 273 19.4 20.4

2,ai stagnat da, trebuie sa cresti tot mai mult
3, fa excertiti pentru abdomen http://adio-grasime.ucoz.ro/......_count_abs

| Cosmin86 a răspuns:

Cate fripturi mananci pe zi?

Răspuns utilizator avertizat
| RZV123 a răspuns:

Ai ajuns la maximul posibil facut cu exercitiile facute acasa, daca vrei sa continui cu exercitii acasa mananca 3-4 mese pe zi cel putin.
Mai bine du-te la sala. acolo ai tot ce iti trebuie.