| Sline a întrebat:

Am vreo 4 luni de sala iar muschii mei s-au dezvoltat dar nu foarte mult. Ce ziceti trebuie sa iau proteine?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. proteine = carne, peste, branza, oua, nuci, migdale, caju

Mananci de 5 ori pe zi? sau bagi 3 mese ca un om normal si vrei muschi?

2. Tu vrei "suplimente cu proteine" ( invata sa te exprimi. De-alea iei DOAR daca nu poti manca 5 mese consisnte pe zi.

3. Ce vrei sa se dezvolte in 4 luni amarate?

Trage 2-3 ANI si apoi mai vorbim de "dezvoltare".

| sanboss a răspuns:

Iti recomand total mass 4200 am auzit ca e bunicel si e si ieftin.

sau pro gainer

| MrKez a răspuns:

Daca vrei sa iei proteine au efecte pozitive da si negative. Parerea mea este NU:

Daca iei proteine te umfli mult, si e bine de moment cat faci sport, dar dupa ce te lasi de sala sau orice, cum corpul tau este obisnuit sa consume foarte multe proteine incepe corpul sa depoziteze si de acolo se face efectul "burta de bere", pe cealalta parte e bine daca vrei urgent pana la vara sa arati cat de cat ok, dar aminteste ce ti-am spus.
Iti recomand natural, ia-ti proteine naturale (carne, albusuri etc) ele o sa te ajute foarte mult, si incearca sa ai rabdare ca e un proces un pic lung.Si in plus un om natural are mult mai multa forta fata de om cu proteine la greu, e si demonstrat.
Vrei rapid muschi si faci mult timp? Ok. Daca vrei pentru o perioada. Nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrKez):

Serios? Efectul "burta de bere" se face de la proteine?

Si DE CAND te umfla proteinele? Proteinele REFAC fibrele dupa antrenament.

p.s. : proteine = MANCARE, copil mic ce esti.

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

"Si in plus un om natural are mult mai multa forta fata de om cu proteine la greu, e si demonstrat", cea mai CRETINA afirmatie. TOTI cu MEDALII la concursurile de forta sunt dopati ( cu steroizi, NU cu proteine, ca proteine = natural ).

Nu exista categoria "COPII CRETINI" unde sa aberezi in voie?

| RAY a răspuns (pentru MrKez):

Serios proteinele fac burta de bere? de mult n-am mai citit atatea porcari

| AFR81 a răspuns (pentru MrKez):

Pana si eu care sunt paralel cu tot ce tine de fitness si bodybuilding sau cum le-or zice, pot sa imi dau seama ca aberezi la greu. Este laudabila intentia ta de a-l ajuta pe user, insa incearca sa nu raspunzi atunci cand nu esti 100% sigur pe ceea ce zici. S-ar putea sa faci mai mult rau decat bine.

| Killa3463 a răspuns:

Nu,dar daca vrei tu ai putea sa iei in proportii mici!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Killa3463):

Serios? In "portii mici"? Care e logica unui asemenea sfat?

Ai nevoie de 25-30 de grame de proteina la o masa.