| anonim_4396 a întrebat:

are ceva dacă iau gainere fără sa fac sala? Adică, ziua am activități de făcut, nu stau doar in casă, am și gantere dar n-am mai avut timp de ele, ideea e ca am 1, 73 și 55 kg la 18 ani și mănânc mult, dar fără folos, întrebarea ramane aceeași, pot lua gainere dacă nu fac sala dar fac alte activități?

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Cand zici alte activități, la ce te referi? Daca nu implica lucratul cu greutati (de orice fel), nu o sa-ti creasca masa musculara in caz ca asta ti-e scopul.

De asemenea, treaba asta cu "mananc mult, dar fara folos" las-o de-o parte. Ti-ai calculat necesarul caloric? Iti numeri caloriile? Iti numeri macronutrientii? Nu prea cred. Sunt oameni la 80-90kg care fac sala si care, daca vor, se descurca sa fie in surplus caloric fara suplimente, iar tie la 55kg iti arde de gainere laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ca si cum ai manca o Shaorma sau ai bea 700ml de lapte, pe langa ce mananci tu

Mai bine ia ulei de cocos, de masline, mananca grasimi dar nesaturate, nu prajite si cat mai multe fructe si carbohidrati