| Jdjdjdns a întrebat:

As avea o intrebare care suna cam asa:Cate grame de proteina ar trebui sa consum zilnic pentru a creste in masa musculara? Am 14 ani, 168-169 cm si 53 kg.Aici nu ma refer la suplimente,ci la cate grame de proteina ar trebui sa consum per total cu aproximare, stiu ca este imposibil de spus clar dar as vrea o aproximare dacă imi puteti oferi :3

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Cam 80-100g, pe acolo. Teoretic, in perioada de masa musculara, calculezi cu 1, 5g de proteine pe kilogram corp, insa cunosc persoane care sustin ca au avut rezultate mai bune cu 2g. Acum depinde, proteinele nu sunt singurele care conteaza, ceilalti macronutrienti sunt de asemenra importanti. De antrenament nici nu mai zic, cred ca e deja clar ca nu cresti in masa musculara cu abdomene si air squats.

| Kerre a răspuns:

Salut, un calcul aproximativ ar fi Kg x 1.8/2g proteine pentru tine un numar aproximativ ar fi 100-110 g proteine. Cu cat cresti in greutate modifica gramele de proteine bafta.