| AleKkKs a întrebat:

As dori si eu o lista cu ce ar trebui sa mananc sanatos dimineata, la pranz si seara pentru o dezvoltare buna.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MEIALI a răspuns:

Du-te la nutritionist

| AnonimDinRomânia a răspuns:

Vrei sa slabesti, sa te ingrasi sau sa te mentii? Cate kg si ce inaltime?

| AleKkKs explică (pentru AnonimDinRomânia):

49 kg si 1.60. sa slabesc. pentru ca am burtica

| AnonimDinRomânia a răspuns (pentru AleKkKs):

In principal trebuie sa mananci mai putin decat consumi (adica un deficit caloric). Nu este tocmai ok sa slabesti, nu mai mult de 2-3 luni oricum. Cea mai eficienta metoda este sa-ti numeri caloriile din mancare zilnic - pentru slabit, ~1300 calorii zilnic; pentru mentinere (asta dupa ce ai slabit), ~1800 calorii zilnic. Pentru a face asta, iti faci un plan de mancare (un fel de regim alimentar) - poti afla cate calorii are orice mananci la o simpla cautare pe Google. Pentru mentinere, incearca sa ai intre 4 si 8 mese pe zi (poti mananca si in deplasare). Pentru slabit, foloseste Keto + Intermittent Fasting. Informatii utile aici:
http://www.cristianmargarit.ro/2007/10/dieta/dieta-ketogenica-pe-scurt
http://www.cristianmargarit.ro/2009/04/dieta/postul-intermitent

| Alban_Bogdan_1992 a răspuns:

Cel mai bine e sa elimini painea alba cu cea neagra. Dar trebuie sa faci f. mult sport